13 Փետրվար 2025 - 08:56 AMT
Ադրբեջանը հայց է ներկայացրել Հայաստանի դեմ Հաագայի Մշտական արբիտրաժային դատարան՝ հիմնված է 1979 թվականին ընդունված Եվրոպայում վայրի ֆլորայի, ֆաունայի և բնական միջավայրերի պահպանության մասին կոնվենցիայի («Բեռնի կոնվենցիա») դրույթների վրա։
Ինչպես հայտնել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը, հայցում մանրամասնորեն ներկայացված են Հայաստանի կողմից կոնվենցիայի շրջանակում «իր իրավական պարտավորությունների բազմաթիվ խախտումները», գրում է Minval.az-ը։
Բաքուն մեղադրում է Հայաստանին շրջակա միջավայրին վնաս հասցնելու մեջ։
Դատական գործի շրջանակում Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է լիարժեք փոխհատուցում՝ «բնական միջավայրերի և էկոհամակարգերի զանգվածային ոչնչացման համար»։ Հայցում հայկական կողմին մեղսագրվում է «վայրի բնության հարյուրավոր տեսակների վրա բացասական ազդեցություն, անտառահատումներ, անարդյունավետ բնապահպանական կառավարում, հանքարդյունաբերական գործունեություն և հիդրոէլեկտրակայանների կառուցում»:
2023 թվականի հունվարի 18-ին Ադրբեջանը պաշտոնապես ծանուցել էր Հայաստանին արբիտրաժային գործընթացի մեկնարկի մասին, այնուհետև, սեպտեմբերի 15-ին, հաստատվել էր դատարանի կազմը, իսկ 2024 թվականի ապրիլի 12-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում կայացել է առաջին ընթացակարգային նիստը։

13 Февраль 2025 - 09:19 AMT
Азербайджан подал иск против Армении в Гаагский Постоянный арбитражный суд, ссылаясь на нарушения Бернской конвенции 1979 года о сохранении дикой фауны, флоры и природных сред обитания в Европе.
Как сообщает Министерство иностранных дел Азербайджана, в иске подробно описаны «многочисленные нарушения юридических обязательств» со стороны Армении в рамках конвенции, передает Minval.az .
Баку обвиняет Армению в «разрушении окружающей среды и требует полной компенсации за массовое уничтожение природных ландшафтов и экосистем». В иске утверждается, что действия Армении «негативно повлияли на сотни видов дикой природы, привели к вырубке лесов, неэффективному экологическому управлению, добыче полезных ископаемых и строительству гидроэлектростанций».
18 января 2023 года Азербайджан официально уведомил Армению о начале арбитражного разбирательства. Состав суда был утверждён 15 сентября, а первое процедурное заседание состоялось 12 апреля 2024 года во Дворце мира в Гааге.