Ադրբեջանը մշտապես հետևողականորեն ոչնչացրել է իր վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը, ներառյալ եկեղեցիներն ու հուշարձանները։ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո այդ քաղաքականությունը դարձել է առավել լայնածավալ։
Վերջին շրջանում ևս ադրբեջանցի վանդալները շարունակել են Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ժառանգության ոչնչացումը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Շուշիում վնասվել են Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին և Կանաչ ժամը, Հադրութի Մոխրենիս գյուղում հիմնովին ավերվել է Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, իսկ Բերձորի Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերածվել է մզկիթի։
Ադրբեջանի իշխանությունների ցուցումով հետևողականորեն ոչնչացվում են հայկական պատմական հուշարձանները կամ ներկայացվում որպես ոչ հայկական։ Այս քաղաքականությունը կրկնում է Նախիջևանի օրինակն, որտեղ ամբողջովին ոչնչացվել են հայկական եկեղեցիները, խաչքարերը և արձանագրությունները։
Վանդալիզմի վերջին դեպքերից է Մարտակերտի շրջանի Վանքասար եկեղեցին, որի գմբեթից ադրբեջանցիները հանել են խաչը՝ ցուցադրելով այդ գործողությունը Experience Azerbaijan աքաունթի միջոցով։
Քարվաճառի շրջանի Ծար գյուղում ադրբեջանական շինարարական աշխատանքների հետևանքով խախտվել է Սուրբ Սարգիս եկեղեցու կառուցվածքը, հանվել են խաչքարերը և արձանագրություններով քարերը։
Վնասվել է նաև Ստեփանակերտի Անդրանիկի փողոցի հուշարձանը։
Քաշաթաղի շրջանում՝ Բերձորից 52 կիլոմետր հյուսիս, ադրբեջանցիները հեռացրել են խաչերը Զորախաչ եկեղեցուց, ինչը պատմական ժառանգության խեղաթյուրում է։
Ստեփանակերտում ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Խաչատուր Աբովյանի, Հովհաննես Բաղրամյանի, Ստեփան Շաումյանի, Ալեքսանդր Մյասնիկյանի, Ալեք Մանուկյանի և Իվան Իսակովի հուշարձանները։
Ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են վանդալիզմի պետական քաղաքականությունը, մինչդեռ միջազգային հանրությունը դեռևս չի ձեռնարկել որևէ գործուն քայլ՝ այս գործընթացը կանխելու համար։
Այս իրողությունը փաստագրման կարիք ունի, որպեսզի համապատասխան միջազգային կառույցները կարողանան ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ կանգնեցնելու հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումը։

14 Февраль 2025 - 08:45 AMT
Азербайджан последовательно уничтожает армянское культурное наследие, включая церкви и памятники, на подконтрольных ему территориях. После 44-дневной войны эта политика усилилась.
В последнее время азербайджанские вандалы продолжают уничтожать армянское наследие в Нагорном Карабахе, сообщает Арменпресс.
В Шуши повреждены Собор Святого Спасителя и Зеленая церковь. Церковь Святого Саргиса в селе Мохренис, Гадрут, полностью разрушена, а церковь Святого Арутюна в Бердзоре превращена в мечеть.
По указанию азербайджанских властей армянские исторические памятники систематически уничтожаются или представляются как неармянские. Это повторяет прецедент в Нахичевани, где армянские церкви, хачкары и надписи были полностью уничтожены.
Недавний акт вандализма касается церкви Ванкасар в Мартакертском районе, где азербайджанцы сняли крест с ее купола, демонстрируя этот акт через аккаунт "Experience Azerbaijan".
В селе Цар Карвачарского района азербайджанские строительные работы нарушили структуру церкви Святого Саргиса, удалив хачкары и камни с надписями.
Памятник на улице Андраника в Степанакерте также был поврежден.
В Кашатагском районе, к северу от Бердзора, азербайджанцы сняли кресты с церкви Зорахач, искажая историческое наследие.
В Степанакерте азербайджанские силы снесли памятники Хачатуру Абовяну, Ованнесу Баграмяну, Степану Шаумяну, Александру Мясникяну, Алеку Манукяну и Ивану Исакову.
Азербайджанские власти продолжают государственную политику вандализма, в то время как международное сообщество еще не предприняло эффективных мер для остановки этого процесса.
Эта ситуация требует документирования, чтобы соответствующие международные органы могли оказать давление на Азербайджан с целью прекращения систематического уничтожения армянского культурного наследия.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув страну массированному обстрелу. В результате 20 сентября власти Республики Арцах приняли предложение российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. Начиная с 24 сентября, началось насильственное перемещение жителей Арцаха, более 100 000 человек были вынуждены переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики Арцах, который вступил в силу 1 января 2024 года.