14 Փետրվար 2025 - 14:21 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունը, ասել է, որ Տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում Ռուսաստանի և Իրանի մոտեցումները նման են։
Փետրվարի 6–ի ասուլիսում ՀՀ–ում Իրանի դեսպանն ասել էր, որ տարածաշրջանի երկրներից միայն Իրանն է սատարում ՀՀ–ին այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին» դեմ լինելու հարցում։
Նա նշել է, որ դա հաստատվել է 2025 թվականի հունվարի 17-ին Մոսկվայում ստորագրված համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրով: Զախարովան ընդգծել է, որ կողմերը նպաստում են հարակից տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, խաղաղության և անվտանգության պահպանմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Զախարովայի խոսքով, միակ տարբերությունն այն է, որ Ռուսաստանը մասնակցում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների մասնակցությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբին, որը նպատակ ունի ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և տնտեսական կապերը:
Նա հիշեցրել է, որ այս խմբի շրջանակներում զգալի աշխատանք է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային երթուղիների վերականգնման իրավական հիմքերի և տեխնիկական պարամետրերի համաձայնեցման ուղղությամբ:
«Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հիմնական սկզբունքը պետությունների ինքնիշխանության և իրավասության պահպանումն է իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ: Այս պայմանը հաստատվել է ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Երևանի կողմից: Ցավոք, խմբի աշխատանքը սառեցվել է հայկական կողմի դիրքորոշման պատճառով», – հայտարարել է Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է վերսկսել լիարժեք համագործակցությունը:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտնել էր, որ 2021 թվականի հունվարին ստեղծված եռակողմ խմբի գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ պաշտոնական որոշում չի կայացվել: Կոնտակտները շարունակվում են, բայց ոչ եռակողմ ձևաչափով, այլ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի միջև:

Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова подчеркнула, что Россия и Иран придерживаются схожих подходов к разблокированию транспортных коммуникаций в регионе.
Она отметила, что это подтверждено договором о всеобъемлющем стратегическом партнерстве, подписанным 17 января 2025 года в Москве. Захарова подчеркнула, что стороны способствуют сохранению мира и безопасности в сопредельных регионах, включая Южный Кавказ., сообщает Sputnik Армения.
Единственным отличием, по словам Захаровой, является участие России в трехсторонней рабочей группе с вице-премьерами Азербайджана и Армении, направленной на разблокирование транспортных и экономических связей на Южном Кавказе.
Она напомнила, что в рамках этой группы проделана значительная работа по согласованию правовых основ и технических параметров восстановления транспортных маршрутов между Арменией и Азербайджаном.
«Базовый принцип разблокирования коммуникаций заключается в сохранении суверенитета и юрисдикции государств над маршрутами, проходящими по их территории. Это условие было одобрено как Баку, так и Ереваном. К сожалению, работа группы заморожена из-за позиции армянской стороны», — заявила Захарова.
Она подчеркнула, что Россия готова возобновить полноценное взаимодействие.
Ранее вице-премьер РФ Алексей Оверчук сообщил, что формального решения о прекращении деятельности трехсторонней группы, созданной в январе 2021 года, не принималось. Контакты продолжаются, но не в трехстороннем формате, а между Мгером Григоряном и Шахином Мустафаевым.