Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, թե ինչպես է ընթանում Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջան-Թուրքիա դաշնակցային հարաբերությունների քաղաքական, տնտեսական և տրանսպորտային-հաղորդակցական ասպեկտները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի կարևոր հարցերը։
Շեշտվել է տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում, ՄԱԿ-ում, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում և այլ հարթակներում համատեղ գործունեության և փոխադարձ աջակցության անհրաժեշտությունը։
Բայրամովը թուրք գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանային իրադրությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31–ի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանը հստակ առաջարկներ է արել Ադրբեջանին և սպասում է դրանց պատասխանին։ Ըստ նրա՝ էժան և իրատեսական տարբերակը Մեղրիի երկաթուղիով Ադրբեջանից Նախիջևան և հակառակ ուղղությամբ տարբերակն է։ Նա նաև առաջարկել է երկաթուղային հաղորդակցություն Երասխից Նախիջևանի տարածքով Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ։

17 Февраль 2025 - 10:08 AMT
В ходе Мюнхенской конференции по безопасности Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился Министром ИД Турции Хаканом Фиданом.
В ходе встречи они обсудили политические, экономические и транспортно-коммуникационные аспекты союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией, а также ключевые вопросы региональной и международной повестки, включая мирный процесс с Арменией.
Была подчеркнута необходимость совместной работы и взаимной поддержки в региональных и международных организациях, включая Организацию тюркских государств, ООН, Организацию исламского сотрудничества и другие платформы.
Байрамов также представил турецкому коллеге обзор региональной ситуации.
31 января премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения представила Азербайджану четкие предложения по разблокировке региональных транспортных маршрутов и ожидает ответа. По его словам, наиболее доступным и реалистичным вариантом является железнодорожный маршрут через Мегри между Азербайджаном и Нахичеванью, а также железнодорожное сообщение из Ерасха через территорию Нахичевани в Мегри и в обратном направлении.