Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը շնորհավորական նամակ է հղել Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շարաային։
Նա հույս է հայտնել, որ Ահմեդ աշ-Շարաայի շնորհիվ Սիրիայի պատմության մեջ նոր ու փայլուն էջ կբացվի, հայտնում է Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Հայրապետը հիշեցրել է նախագահին,որ «Սիրիայի ժողովուրդն իր բոլոր համայնքներով անցել է անհամար դժվարությունների միջով և դիմացել` հուսալով, որ երկրում պետք է հավասարություն տիրի, ինչպես նաև պիտի հարգվեն Սիրիայի բոլոր զավակների իրավունքները, առանց խտրականության»։
Հունվարի 30–ին հայտնի դարձավ, որ սիրիացի ապստամբների առաջնորդ Ահմեդ աշ-Շարաան նշանակվել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ՝ «անցումային կառավարության» գործունեության ընթացքում:
Աշ-Շարաան, ով նաև հայտնի է որպես Մոհամմադ ալ-Ջուլանի, ղեկավարում է իսլամիստական «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորումը, որն ԱՄՆ-ի, մի շարք արևմտյան երկրների և Ռուսաստանի կողմից ճանաչված է որպես ահաբեկչական և գլխավորել է զինված ապստամբությունը Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ 2024 թվականի նոյեմբերի վերջին և դեկտեմբերի սկզբին: Արդյունքում Ասադի կառավարությունը տապալվել է, Ասադը փախել է Մոսկվա, իսկ աշ-Շարաան դարձել է երկրի փաստացի ղեկավարը:

18 Февраль 2025 - 07:47 AMT
Католикос Великого Дома Киликии Арам I направил поздравительное письмо президенту Сирии Ахмеду аль-Шараа.
Он выразил надежду, что благодаря Ахмеду аль-Шараа в истории Сирии начнется новый и блестящий этап, сообщает Католикосат Великого Дома Киликии.
Патриарх напомнил президенту, что «народ Сирии, со всеми его общинами, прошел через бесчисленные трудности и выстоял, надеясь, что в стране будет царить равенство, а права всех сирийцев будут соблюдаться без дискриминации».
30 января стало известно, что сирийский повстанческий лидер Ахмед аль-Шараа был назначен временным президентом Сирии на период деятельности «переходного правительства».
Аль-Шараа, также известный как Мохаммад аль-Джулани, возглавляет исламистскую группировку «Хайят Тахрир аш-Шам», признанную террористической в США, ряде западных стран и России. Он руководил вооруженным восстанием против режима Башара Асада в конце ноября – начале декабря 2024 года. В результате правительство Асада пало, он бежал в Москву, а аль-Шараа стал фактическим главой страны.