Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ և «Այաքսի» նախկին անդամ Էդգար Մանուչարյանը կարծում է, որ ազգային թիմի նոր գլխավոր մարզիչ Ջոն վան’տ Սխիպին ժամանակ է անհրաժեշտ, որպեսզի հարմարվի հայկական ֆուտբոլին։
«Անձնապես Ջոն վան’տ Սխիպին չեմ ճանաչում: Երբ ես էի «Այաքս»-ում, Սխիպը Մարկո վան Բաստենի օգնականն էր Նիդեռլանդների հավաքականում: Կարծում եմ, Ջոն վան’տ Սխիպը փորձառու մասնագետ է, բայց ամեն ինչ ցույց կտա ժամանակը»,- ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ընդգծել է, որ ավելի լավ ծանոթ է ազգային թիմի նոր մարզչի օգնական Արոն Վինտերին, ում հետ աշխատել է «Այաքսի» երկրորդ թիմում։
«Ջոն վան’տ Սխիպը երկար տարիների մարզչական փորձ ունի և հուսով եմ, որ իր մոտ ամեն ինչ հաջող կստացվի Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմում: Հայաստանի և Նիդեռլանդների տարբերությունները շատ են, մտածելակերպն է տարբեր: Սակայն Նիդեռլանդներն ու Հայաստանը ֆուտբոլային առումով մոտ երկրներ են: Մենք էլ տեխնիկապես բարձր պատրաստվածություն ունեցող ֆուտբոլիստներ ունենք: Կարծում եմ Սխիպին ժամանակ է պետք»,- նշել է Մանուչարյանը։
61-ամյա հոլանդացի մասնագետ Ջոն վան’տ Սխիպը ստանձնելու է Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնը, իսկ նրա օգնականի պարտականությունները կատարելու է Նիդեռլանդների հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Արոն Վինտերը։
Որպես ֆուտբոլիստ՝ Վինտերը Նիդեռլանդների հավաքականի կազմում նվաճել է 1988 թվականի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը, «Այաքս»-ի կազմում հռչակվել է երկրի չեմպիոն չորս անգամ (1981-1982, 1982-1983, 1984-1985, 1989-1990), երեք անգամ հաղթել է Նիդեռլանդների գավաթը (1982-1983, 1985-1986, 1986-1987), ինչպես նաև դարձել է ՈՒԵՖԱ-ի Գավաթակիրների Գավաթի (1986-1987) և ՈՒԵՖԱ-ի գավաթի (1991-1992) հաղթող։
Մարզչական կարիերայի ընթացքում նա գլխավորել է «Այաքս»-ը և Հունաստանի ազգային հավաքականը, ինչպես նաև եղել է Նիդեռլանդների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Մարկո վան Բաստենի օգնականը։ 2016 թվականին նրա ղեկավարած «Մելբուռն Սիթի»-ն դարձել է Ավստրալիայի գավաթակիր։

18 Февраль 2025 - 12:05 AMT
Бывший игрок сборной Армении и экс-футболист «Аякса» Эдгар Манучарян считает, что новому главному тренеру национальной команды Джону ван’т Схипу необходимо время, чтобы адаптироваться к армянскому футболу.
«Лично с Джоном ван’т Схипом я не знаком. Когда я был в «Аяксе», он работал помощником Марко ван Бастена в сборной Нидерландов. Думаю, что он опытный специалист, но все покажет время», — сказал он, сообщает «Арменпресс».
Манучарян отметил, что гораздо лучше знаком с помощником главного тренера Ароном Винтером, с которым он работал во второй команде «Аякса».
«Джон ван’т Схип обладает многолетним тренерским опытом, и я надеюсь, что у него все сложится в национальной сборной Армении. Между Арменией и Нидерландами много различий, особенно в менталитете. Однако в футбольном плане наши страны близки. У нас тоже есть технически подготовленные игроки. Думаю, что Схипу нужно время», — добавил Манучарян.
61-летний нидерландский специалист Джон ван’т Схип возглавит национальную сборную Армении, а его помощником станет бывший игрок сборной Нидерландов Арон Винтер.
В качестве игрока Винтер стал чемпионом Европы 1988 года с национальной командой Нидерландов. С «Аяксом» он четыре раза выигрывал чемпионат страны (1981-1982, 1982-1983, 1984-1985, 1989-1990), трижды становился обладателем Кубка Нидерландов (1982-1983, 1985-1986, 1986-1987), а также побеждал в Кубке обладателей кубков УЕФА (1986-1987) и Кубке УЕФА (1991-1992). В тренерской карьере он возглавлял «Аякс» и сборную Греции, а также был помощником Марко ван Бастена в национальной команде Нидерландов. В 2016 году под его руководством «Мельбурн Сити» выиграл Кубок Австралии.