Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Այդ մասին տեղեկացրել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա հիշեցրել է լրագրողներին, որ Պուտինը բազմիցս արտահայտել է Ուկրաինայի ներկայիս ղեկավարության հետ բանակցելու իր պատրաստակամությունը, գրում է Gazeta.ru–ն։
«Միևնույն ժամանակ, պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրումը ենթակա է լուրջ քննարկման՝ հաշվի առնելով այն իրականությունը, որ Զելենսկու լեգիտիմությունը կարող է վիճարկվել։ Այս մասին Պուտինը բազմիցս է հայտարարել», — ասել է Պեսկովը։
Մոսկվան Վլադիմիր Զելենսկուն չի ճանաչում որպես Ուկրաինայի օրինական նախագահ, քանի որ նրա պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել է 2024 թվականի մայիսին։ Ուկրաինայի իշխանությունները հրաժարվել են անցկացնել նոր ընտրություններ՝ վկայակոչելով ռազմական դրության ռեժիմը։
Փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում մեկնարկել են ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների բանակցություններն Ուկրաինայի վերաբերյալ։ Հանդիպումը նվիրված է հակամարտության կարգավորման հնարավոր շփումների և Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի հանդիպման կազմակերպման քննարկմանը։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Կիևը չի մասնակցի ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցություններին, նույնիսկ եթե իրեն նման առաջարկ արվի։

18 Февраль 2025 - 11:55 AMT
Президент России Владимир Путин выразил готовность при необходимости принять участие в переговорах по урегулированию конфликта на Украине с президентом этой страны Владимиром Зеленским. Об этом сообщил на брифинге пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
Он напомнил представителям СМИ, что Путин неоднократно заявлял о своем намерении вести переговоры с действующим руководством Украины, сообщает Gazeta.ru.
«Вместе с тем юридическая фиксация договоренностей подлежит серьезному обсуждению с учетом реальности, говорящей о возможности оспаривать легитимность самого Зеленского. Об этом неоднократно звучали заявления Путина», — сказал Песков.
Москва не признает Владимира Зеленского законным президентом Украины, поскольку срок его полномочий истек в мае 2024 года. Украинские власти отказались проводить новые выборы, ссылаясь на действующий режим военного положения.
18 февраля в Эр-Рияде, столице Саудовской Аравии, стартовали переговоры представителей России и США по вопросу Украины. Встреча посвящена обсуждению возможных контактов по урегулированию конфликта, а также организации потенциальных переговоров между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом.
Ранее Владимир Зеленский заявил, что Киев не намерен участвовать в переговорах России и США, даже если ему предложат это сделать.