Թուրքիայի Շանլըուրֆա նահանգի Հալֆեթի շրջանում վաճառքի է հանվել հայկական եկեղեցու հողատարածքը։ 2025 թվականի փետրվարի 5-ին անշարժ գույքի գործակալության կայքում հրապարակվել է հայտարարություն, որտեղ նշվել է, որ «հայկական եկեղեցու և քահանայի տան» զբաղեցրած տարածքը վաճառվում է 2 մլն 810,000 լիրայով (մոտ 77,500 դոլար)։
Հայտարարության համաձայն՝ եկեղեցու հողատարածքը կազմում է 904 քմ, իսկ տարածքի համար առկա է շինության սեփականության վկայական, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Հայկական եկեղեցու հարևանությամբ բնակվող թուրք քաղաքացիներից մեկը պատմել է, որ այդ վայրում ժամանակին հայեր են ապրել, իսկ գյուղում գործել են հայկական եկեղեցի և քահանայի տուն։ Նրա խոսքով՝ հայերը մոտ 120 տարի առաջ լքել են գյուղը, ինչից հետո եկեղեցու մի հատված վերածվել է մզկիթի։
«Եկեղեցու պատերին, ինչպես նաև տան պատերին կային նախշեր։ Այդ նախշազարդ պատերը 2023-ի փետրվարյան երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել են։ Երկրաշարժից առաջ այստեղ է բնակվել սեփականատերը, բայց վերջերս էլ լսել ենք, որ նա ցանկանում է վաճառել»,–ասել է նա։

В районе Халфети, провинция Шанлыурфа, Турция, выставлен на продажу земельный участок, принадлежащий армянской церкви. 5 февраля 2025 года на сайте агентства недвижимости появилось объявление, согласно которому территория армянской церкви и дома священника продается за 2,81 млн турецких лир (около 77 500 долларов).
Согласно объявлению, земельный участок составляет 904 кв. м и имеет свидетельство о праве собственности на здание, сообщает Ermenihaber.
Один из турецких жителей, проживающий неподалеку, рассказал, что в этом районе когда-то жили армяне, а в деревне находились армянская церковь и дом священника. По его словам, около 120 лет назад армяне покинули деревню, после чего часть церкви была преобразована в мечеть.
«На стенах церкви, а также дома были декоративные узоры. Эти узорчатые стены обрушились во время землетрясения в феврале 2023 года. До землетрясения здесь жил владелец, но недавно мы услышали, что он хочет продать объект», — сообщил он.