Փետրվարի 18–ին Բաքվում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության շինծու դատավարությունը։
Բաքվի դատարանում գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարությունների օգնական Տուգայ Ռահիմլին ներկայացրել է Քրեական օրենսգրքի հոդվածները, որոնցով մեղադրվում են Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Դավիթ Բաբայանը, Լևա Մնացականյանը, Դավիթ Մանուկյանը, Մադաթ Բաբայանը, Մելիքսեթ Փաշայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Լևոն Բալայանը, Գուրգեն Ստեփանյանը, Վասիլի Բեգլարյանը, Էրիկ Ղազարյանը և Դավիթ Ալլահվերդյանը։
Այսպիսով, մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի ընթերցումն ավարտվել է, գրում է Minval.az-ը։
Դատախազը հայտարարել է, թե 1988–2024թթ․ հայերը 18,850 մարդու են սպանել։
Այնուհետև նախագահող դատավոր Զեյնալ Աղաևը ներկայացրել է Արայիկ Հարությունյանին և Արկադի Ղուկասյանին իրենց ներկայացված մեղադրանքների էությունը, նրանց վերագրվող արարքների իրավական որակումը, այդ արարքների համար նախատեսված պատիժները և մեղադրյալների իրավունքները, ինչպես նաև հարցրել՝ արդյոք նրանք ընդունում են իրենց մեղքը։
Արայիկ Հարությունյանը և Արկադի Ղուկասյանը դիմել են դատարանին՝ խնդրելով առանձին հանդիպում իրենց պաշտպանների հետ, որից հետո կպատասխանեն հարցերին։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է փետրվարի 20-ին։
Նախորդ նիստում Ադրբեջանը մեղադրել է հայերին «վարձկաններ» ներգրավելու մեջ, մեղադրանքներ հնչեցրել նաև ՈՄԱ–ի և «Սև հովազ» ջոկատի հասցեին, հիշատակվել է անգամ АSALA–ն, որը վաղուց հայտարարել է իր գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Նրա դեմ առաջադրվել է մոտ 45 նոր մեղադրանք՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 20 հոդվածներով, և նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։

19 Февраль 2025 - 07:47 AMT
В бакинском суде помощник генерального прокурора по особым поручениям Тугай Рахимли представил статьи Уголовного кодекса, по которым обвиняются Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, Давид Ишханян, Давид Бабаян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Мадат Бабаян, Меликсет Пашаев, Гарик Мартиросян, Левон Балаян, Гурген Степанян, Василий Бегларян, Эрик Газарян и Давид Аллахвердян.
Таким образом, чтение заключительной части обвинительного заключения завершено, сообщает Minval.az .
Прокурор заявил, что «с 1988 по 2024 год армяне убили 18 850 человек.»
Затем председательствующий судья Зейнал Агаев представил Араику Арутюняну и Аркадию Гукасяну суть предъявленных им обвинений, правовую квалификацию их предполагаемых действий, предусмотренные за эти действия наказания и права обвиняемых, а также спросил, признают ли они свою вину.
Араик Арутюнян и Аркадий Гукасян обратились к суду с просьбой о личной встрече со своими защитниками, после чего они ответят на вопросы.
Следующее судебное заседание назначено на 20 февраля.
На предыдущем заседании Азербайджан обвинил армян в привлечении «наемников», выдвинул обвинения в адрес VОМА и отряда «Черная пантера», а также упомянул АСАЛА, которая давно объявила о прекращении своей деятельности.
Дело Варданяна рассматривается отдельно. Ему предъявлено около 45 новых обвинений по 20 статьям Уголовного кодекса Азербайджана, и ему грозит пожизненное заключение.