19 Փետրվար 2025 - 07:46 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը Թուրքիայի համար անսակարկելի են: Նրա խոսքերով՝ Անկարան ձգտում է միջնորդ դառնալ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև հնարավոր բանակցություններում, հաղորդում է Թուրքիայի պետական Anadolu լրատվական գործակալությունը։
Անկարայում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Էրդողանը շեշտել է, որ Թուրքիան պատրաստ է աջակցել խաղաղության հաստատմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերին, գրում է Turkish Minute-ը։
«Պատերազմը, որն արդեն բազմաթիվ անմեղ կյանքեր է խլել և լայնածավալ ավերածություններ է առաջացրել, պետք է ավարտվի հիմա»,– ասել է Էրդողանը՝ ընդգծելով, որ խաղաղությունը չի կարող պարտվող ունենալ, և աշխարհը սպասում է պատերազմի ավարտին։
Նրա հայտարարությունը հնչել է այն պահին, երբ Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում տեղի են ունեցել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի պաշտոնյաների բարձր մակարդակի հանդիպումները․ սա նրանց առաջին ուղիղ բանակցություններն էին 2022 թվականի փետրվարին պատերազմի սկսվելուց հետո։ Կողմերը համաձայնել են շարունակել քննարկումները՝ պատերազմին վերջ դնելու և դիվանագիտական հարաբերությունները բարելավելու նպատակով։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ երկիրը ցանկանում է ստանալ անվտանգության երաշխիքներ ԱՄՆ-ից, Եվրոպական միությունից և Թուրքիայից։ Այս մասին նա հայտնել է Անկարայում երկրի նոր դեսպանատան շենքի բացման արարողության ժամանակ։Նախագահը նաև ուշադրություն է հրավիրել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանման կարևորության վրա։

19 Февраль 2025 - 08:10 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во вторник подтвердил, что для Анкары территориальная целостность и суверенитет Украины являются неприкосновенными. Его заявление прозвучало на фоне попыток Турции выступить в качестве посредника в возможных переговорах между Россией, Украиной и США, сообщает государственное агентство Anadolu.
Выступая на совместной пресс-конференции с президентом Украины Владимиром Зеленским в Анкаре, Эрдоган подчеркнул, что Турция готова поддержать дипломатические усилия по достижению устойчивого мира.
«Война, унесшая множество невинных жизней и вызвавшая широкомасштабные разрушения, должна закончиться сейчас», — заявил Эрдоган, добавив, что мир не знает проигравших, а весь мир ждет окончания конфликта.
Его слова прозвучали на фоне переговоров в Эр-Рияде между российскими и американскими официальными лицами — первой встречи такого уровня с момента начала войны в феврале 2022 года. Стороны договорились продолжить обсуждение прекращения боевых действий и улучшения двусторонних отношений.