19 Փետրվար 2025 - 09:38 AMT
Ադրբեջանի իշխանությունները բռնազավթված Արցախի տարածքում շարունակում են հետևողականորեն իրականացնել էթնիկ զտումների և մշակութային ժառանգության վերացման քաղաքականություն, որի կարևոր բաղկացուցիչ մասն է հայկական գյուղերի լիակատար ավերումը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
Նա նշել է, որ այս վտանգավոր գործընթացն արդեն աննախադեպ մասշտաբների է հասել՝ վերածվելով ամբողջական բնակավայրերի համակարգված ոչնչացման։
«Փետրվարի 18-ին Արարատ Պետրոսյանը իր տելեգրամյան ալիքում հրապարակեց ապացուցողական լուսանկար, որը վկայում է Հադրութի շրջանի Թաղուտ-Թաղոտ գյուղի գրեթե ամբողջական ավերման մասին։ Սա փաստում է, որ Ադրբեջանը չի սահմանափակվում միայն մշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, այլև նպատակային կերպով վերացնում է հայերի պատմական բնակավայրերը՝ փորձելով վերացնել հայկական հետքը Արցախում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ այս քաղաքականության զոհ են դարձել նաև Շուշիի շրջանի հերոսական Քարինտակը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես, Մարիամաձոր, Ծամձոր գյուղերը, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Արցախի այլ բնակավայրերի բազմաթիվ բնակելի թաղամասեր։
«Սա ոչ թե պարզապես ռազմավարական հաշվարկ է, այլ պետական մակարդակով իրականացվող ցեղասպանական քաղաքականություն, որի նպատակը ոչ միայն ֆիզիկապես ոչնչացնելն է հայերին, այլև ջնջել նրանց կենսատարածական և պատմամշակութային ներկայությունը Արցախում։
Այս հանցավոր գործողություններին անհապաղ պետք է արձագանքի միջազգային հանրությունը՝ դատապարտելով Ադրբեջանին և ձեռնարկելով կոնկրետ քայլեր այս խտրական և ապօրինի, միջազգային իրավունքի բոլոր օրենքները ոտնահարող քաղաքականությունը կասեցնելու ուղղությամբ։ Հակառակ դեպքում լռությունը միայն կխրախուսի այս նոր ցեղասպանական մեխանիզմի կիրառումը՝ վտանգի տակ դնելով ոչ միայն Արցախի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը»,–ասվում է գրառման մեջ։

19 Февраль 2025 - 11:06 AMT
Власти Азербайджана продолжают политику этнических чисток и уничтожения культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха, систематически разрушая армянские села. Об этом сообщил омбудсмен по вопросам культурного наследия Армянского нагорья Овик Аванесов на своей странице в Facebook.
Он отметил, что этот опасный процесс уже достиг беспрецедентных масштабов, превращаясь в систематическое уничтожение целых населенных пунктов.
«18 февраля Арарат Петросян опубликовал в своем Telegram-канале доказательную фотографию, подтверждающую практически полное разрушение села Тахут-Тахот в Гадрутском районе. Это доказывает, что Азербайджан не ограничивается уничтожением культурного наследия, а целенаправленно стирает с лица земли исторические армянские поселения, пытаясь уничтожить армянский след в Арцахе», — говорится в заявлении.
Отмечается, что жертвами этой политики также стали героическое село Каринтак в Шушинском районе, а также села Мохренес, Марямадзор, Цамдзор в Гадрутском районе. Кроме того, многочисленные жилые кварталы Степанакерта и других населенных пунктов Арцаха подверглись разрушениям.
«Это не просто стратегический расчет, а государственная геноцидная политика, цель которой — не только физическое уничтожение армян, но и стирание их жизненного, исторического и культурного присутствия в Арцахе.
Международное сообщество должно немедленно отреагировать, осудив Азербайджан и предприняв конкретные шаги для прекращения этой дискриминационной и незаконной политики, грубо нарушающей нормы международного права. В противном случае молчание лишь поощрит применение этого нового геноцидного механизма, поставив под угрозу не только Арцах, но и безопасность и стабильность всего региона», — подчеркивается в заявлении.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув страну массированному артиллерийскому обстрелу. В результате уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное выселение армян Арцаха — более 100 000 человек были вынуждены переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, который вступил в силу 1 января 2024 года.