Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը հայտարարել է, որ քաղաքի հայկական թաղամասի կրոնական կառույցի դեմ «անարդարացի, նպատակային ու կործանարար հարկեր են գանձվում»։ Պատրիարքարանի X-ի միկրոբլոգում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս զարգացումները կարող են նախադեպ ստեղծել քրիստոնեական համայնքների համար ամբողջ Երուսաղեմում։
Հայոց պատրիարքարանի ներկայացրած վարչական միջնորդության (ATM 1470-02-24) դատական նիստը նշանակված է փետրվարի 24-ին, հայտնում է Factor.am-ը։
Միջնորդությունը ներկայացվել է՝ նպատակ ունենալով կասեցնել դարեր շարունակ պատրիարքարանին պատկանող անշարժ գույքի բռնագանձման գործընթացը։ Իսրայելական կողմը հիմնավորում է այդ քայլը 1994 թվականից ի վեր կուտակված արնոնայի (քաղաքային հարկ) ենթադրյալ պարտքերի հավաքագրման անհրաժեշտությամբ։
«Եթե, Աստված մի արասցե, Պատրիարքարանի միջնորդությունը մերժվի, ապա Երուսաղեմի քաղաքապետարանը կբռնագրավի Պատրիարքարանի անշարժ գույքը և աճուրդի կհանի, որպեսզի գանձի վիճելի պարտքերը, որոնք երբևէ չեն ապացուցվել դատարանում և, գործող պրակտիկայի համաձայն, երբեք չեն հավաքագրվել»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ այս գործընթացը նախաձեռնել է Երուսաղեմի քաղաքապետարանի պարտքերի հավաքագրման պաշտոնյան, որը «որոշել է», որ Պատրիարքարանն ունի մեծածավալ պարտք՝ առանց հաշվի առնելու վաղեմության ժամկետը և առանց հստակ հիմքեր ներկայացնելու։ Ավելին, նշվում է, որ պարտքի զգալի մասը վերագրվում է այն գույքին, որը վարձակալությամբ տրված է հենց Երուսաղեմի քաղաքապետարանին։
Եթե միջնորդությունը մերժվի, քաղաքապետարանն իրավունք կստանա անհապաղ վերսկսելու որոշ գույքերի բռնագրավումը, ինչը կարող է վտանգավոր իրավական նախադեպ ստեղծել՝ թույլատրելով Իսրայելում քրիստոնեական հաստատությունների սեփականության օտարումը և ակտիվների հարկադիր լուծարումը։
Հայոց պատրիարքարանը հայտարարում է, որ այս իրավիճակում այն միակ քրիստոնեական համայնքն է, որն ընտրվել է նման պահանջների թիրախ։ Բացի այդ, կառույցը նշում է, որ պատրիարքարանի դեմ գործ հարուցելը, նրան ստիպելը՝ վճարել վիճարկվող պարտքը, և հատկապես ունեցվածքի բռնագրավումը, կարող են խաթարել Սուրբ Երկրում նրա դարավոր գործունեությունը, որը սկիզբ է առել 7-րդ դարից։
«Սա քաղաքապետարանի կողմից բացահայտ փորձ է՝ խարխլելու Հայոց պատրիարքարանը՝ առանձնացնելով այն տնտեսական ճնշումներով, որպեսզի նվազեցնի նրա ներկայությունը Սուրբ Երկրում։ Այն կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ Սուրբ Երկրում քրիստոնեական ընդհանուր ներկայության, ինչպես նաև տարածաշրջանում ներկայում գործող բոլոր քրիստոնեական հաստատությունների գործունեության վրա։ Կոչ ենք անում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, Ներքին գործերի նախարար Մոշե Արբելին և Կառավարական կոմիտեի ղեկավար պարոն Ցաչի Հանեգբիին վճռականորեն միջամտել և անհապաղ սառեցնել քաղաքապետարանի կողմից Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դեմ իրականացվող բոլոր գործողությունները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Армянский патриархат Иерусалима заявил, что против религиозной структуры в армянском квартале города применяются «несправедливые, предвзятые и разрушительные налоги». В заявлении, опубликованном в микроблоге Патриархата на платформе X, подчеркивается, что эти действия могут создать прецедент для всех христианских общин Иерусалима.
Судебное заседание по административному иску Армянского патриархата (ATM 1470-02-24) назначено на 24 февраля, сообщает Factor.am .
Патриархат подал апелляцию с целью остановить процесс конфискации принадлежащей ему на протяжении веков недвижимости. Израильские власти обосновывают свои действия необходимостью взыскания предполагаемых задолженностей по муниципальному налогу (Арнона), накопившихся с 1994 года.
«Если, не дай Бог, апелляция Патриархата будет отклонена, муниципалитет Иерусалима конфискует его имущество и выставит его на аукцион, чтобы взыскать спорные долги, которые никогда не были подтверждены судом и, согласно существующей практике, никогда ранее не взимались», — говорится в заявлении.
В документе подчеркивается, что этот процесс инициировал чиновник муниципального ведомства по взысканию долгов, который «самовольно решил», что у Патриархата имеется крупная задолженность, не учитывая срок давности и не предоставляя четких юридических оснований. Более того, значительная часть этой задолженности относится к имуществу, которое находится в аренде у самого муниципалитета Иерусалима.
В случае отказа в апелляции муниципалитет получит юридическое право немедленно приступить к конфискации ряда объектов, что создаст опасный прецедент, позволяющий изымать собственность христианских организаций и принудительно ликвидировать их активы в Израиле.
Армянский патриархат заявляет, что он является единственной христианской структурой, подвергшейся таким требованиям. В организации подчеркивают, что предъявление подобных претензий, принуждение к оплате спорных долгов и, тем более, конфискация имущества могут подорвать многовековую деятельность Патриархата в Святой Земле, ведущуюся с VII века.
«Это явная попытка муниципалитета оказать экономическое давление на Армянский патриархат, ослабить его позиции и сократить его присутствие в Святой Земле. Такие меры могут негативно сказаться на общем христианском присутствии в регионе и работе всех христианских институтов, действующих в настоящее время. Мы призываем премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, министра внутренних дел Моше Арбеля и председателя правительственного комитета Цахи Ханегби срочно вмешаться и немедленно приостановить все действия муниципалитета против Армянского патриархата Иерусалима», — говорится в заявлении.