20 Փետրվար 2025 - 06:21 AMT
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, միջազգային հանրությանը հասցեագրած հայտարարության մեջ հայտարարել է, որ որոշել է հացադուլի միջոցով արտահայտել իր բողոքը՝ Բաքվում ընթացող դատական ֆարսի դեմ։ Հայտարարությունը հրապարակվել է նրա ֆեյսբուքյան էջում։
«Երեկ ես որոշում եմ կայացրել հացադուլի միջոցով բողոքս հայտնել ի նշան իմ նկատմամբ իրականացվող դատական ֆարսի: Սա իմ պատասխանն է միջազգային իրավունքի և Ադրբեջանի դատավարական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներին: Այն, ինչ կատարվում է դատարանի դահլիճում, չի կարելի համարել դատավարություն: Դա քաղաքական շոու է, որտեղ ցուցադրաբար արհամարհվում է արդար դատաքննության իմ իրավունքը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում իր փաստաբան Աբրահամ Բերմանի հետ փորձել են դատարանին հասանելի դարձնել, որ իր համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի «դատաքննությունը» լինի օբյեկտիվ, այլ ոչ թե իմիտացիոն:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և Քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի անդամ, դատավարությունը ընթանում է բոլոր կիրառելի իրավական նորմերի և իրավական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով՝
-Իր գործը քննվում է ապօրինի ռազմական, այլ ոչ թե քաղաքացիական դատարանում:
-Ես չեմ ունեցել լիարժեք հասանելիություն մեղադրական եզրակացությանն ու գործի նյութերին. ադրբեջաներենով գրված 422 հատորից ծանոթանալու համար տրվել է ընդամենը 21 աշխատանքային օր:
-Մեղադրական եզրակացությունը չի համարվում պաշտոնական փաստաթուղթ, քանի որ այն չունի մեղադրողների ստորագրությունը, իսկ թարգմանության մեջ թույլ տրված սխալները խոչընդոտում են մեղադրանքների բովանդակության ըմբռնմանը:
-Ես զրկված եմ պաշտպանության իրավունքից. սահմանափակվում է իմ փաստաբան Աբրահամ Բերմանի հասանելիությունը գործի նյութերին, առգրավվում են փաստաթղթեր, հոգեբանական ճնշում են գործադրում նրա վրա: Բացի այդ, իմ միջազգային իրավաբանական թիմին արգելվել է շփվել կամ հանդիպել ինձ հետ և հասանելիություն ունենալ գործի նյութերին:
-Ինձ թույլ չի տրվում հրավիրել պաշտպանական կողմի վկաների և բողոք ներկայացնել ընդդեմ այն խախտումների, որոնք թույլ են տրվել նախաքննության և դատաքննության ընթացքում:
-Բոլոր նիստերն անցկացում են գաղտնի և փակ հանրության համար: Միջազգային լրագրողների և միջազգային ներկայացուցիչների մուտքը դատարան խոչընդոտվում է»:
Վարդանյանը հայտարարել է, որ այս գործընթացը ուղղված է ոչ միայն իր, այլև բոլոր այն հայերի դեմ, ովքեր աջակցել են Արցախին ու նրա բնակչությանը:
«Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց»,–նշել է նա:
Նա դիմել է միջազգային հանրությանը, առաջնորդներին, իրավապաշտպաններին ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ կոչ անելով ուշադրություն դարձնել այս գործընթացին:
«Այս գործընթացը ձեր ուշադրությունն է պահանջում: Արդարադատության իմիտացիան ապօրինությունն ու անարդարությունն արդարացնելն է: Նման խախտումներն անարձագանք թողնելը ճանապարհ է հարթելու ապագա ողբերգությունների համար՝ թշնամանքի ու ատելության նոր ալիք հրահրելով: Միայն ճշմարտության, օրենքի ու հումանիզմի միջոցով է հնարավոր տարածաշրջանում արդարություն ու խաղաղություն ապահովել»,–ասվում է Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբանՍիրանուշ Սահակյանըորոշ մանրամասներ էր հայտնելՌուբեն Վարդանյանի դատավարությունից,որը Վարդանյանի ընտանիքին է փոխանցել տեղիփաստաբանը։ Նա հայտնել էր, որ բացի նրանից, որ շինծու գործը պարունակում է 422 հատոր ադրբեջաներենով, պարզվել է, որ նրան հատկացված թարգմանիչը, որը պետք է գործի նյութերի գոնե բանավոր թարգմանություն ապահովեր (քանի որ գրավոր թարգմանություն, անգամ՝ նշումներ անել թույլ չեն տալիս), անգամ նորմալ բանավոր թարգմանություն չի ապահովել և լրջագույն սխալներ է թույլ տվել:

Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян в телефонном разговоре с семьей и в обращении к международному сообществу объявил, что принял решение начать голодовку в знак протеста против судебного фарса, происходящего в Баку. Заявление было опубликовано на его странице в Facebook.
"Вчера я принял решение выразить свой протест через голодовку в ответ на судебный фарс, организованный против меня. Это моя реакция на грубейшие нарушения международного права и процессуальных норм Азербайджана. То, что происходит в зале суда, нельзя назвать судебным разбирательством. Это политическое шоу, где демонстративно игнорируется мое право на справедливый суд", — говорится в заявлении.
Он отметил, что за последний месяц его адвокат Авраам Берман неоднократно пытался добиться, чтобы судебный процесс был объективным, а не имитацией правосудия.
Варданян подчеркнул, что это дело начато исключительно из-за того, что он воспользовался своим правом на свободу выражения мнений и политическое участие, защищая права армян Арцаха.
"Несмотря на то, что Азербайджан является участником Европейской конвенции о правах человека и Международного пакта о гражданских и политических правах, суд проходит с грубейшими нарушениями всех применимых правовых норм и процедур."
Он перечислил основные нарушения в своем деле:
-Дело рассматривается в военном, а не гражданском суде.
-Он не имел полного доступа к материалам дела: для ознакомления с 422 томами на азербайджанском языке ему дали всего 21 рабочий день.
-Обвинительное заключение не является официальным документом, так как не подписано прокурорами, а ошибки в переводе мешают понять содержание обвинений.
-Он лишен права на полноценную защиту: его адвокат ограничен в доступе к материалам дела, документы изымаются, на него оказывается психологическое давление. Международной юридической команде Варданяна запрещено контактировать с ним и изучать материалы дела.
-Ему не разрешено приглашать свидетелей защиты и подавать жалобы на нарушения в ходе следствия и суда.
-Все заседания проходят в закрытом режиме, без допуска общественности. Международным журналистам и наблюдателям вход в зал суда запрещен.
Варданян заявил, что процесс направлен не только против него, но и против всех армян, поддерживавших Арцах и его население.
"Я отказываюсь участвовать в этом фарсе", — подчеркнул он.
Он обратился к международному сообществу, мировым лидерам, правозащитникам и СМИ, призвав обратить внимание на происходящее.
"Этот процесс требует вашего внимания. Имитация правосудия узаконивает беззаконие. Закрывать глаза на такие нарушения — значит прокладывать путь к новым трагедиям, разжигая ненависть и вражду. Только правда, закон и гуманизм могут обеспечить справедливость и мир в регионе", — заявил Варданян.