Մոլդովայի ենթակառուցվածքների և տարածքային զարգացման նախարարությունը փետրվարի 19-ին հրաման է արձակել, որով արգելվում է ավելի քան 130 ավիաընկերության, այդ թվում՝ FlyOne Armenia-ի գործունեությունը։
Այս քայլը հետևել է Եվրոպական հանձնաժողովի կանոնակարգի ընդունմանը, որը նպատակ ունի ազգային օրենսդրությունը համապատասխանեցնել Եվրոպական միության նորմերին, գրում էKp.media–ն։
Մինչ արգելքի սահմանումը FlyOne Armenia-ն շաբաթական չորս անգամ կանոնավոր չվերթեր էր իրականացնում Երևան-Քիշնև ուղղությամբ՝ ուղևորներին տրամադրելով հարմար միացումներ դեպի Մոսկվա։
Նշվում է, որ FlyOne Armenia-ի գործունեության արգելքը Մոլդովայում կապված է ավիաընկերության՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանելու հետ, որոնք սահմանվել են Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից։ Նոր կանոնակարգի շրջանակներում կազմվել է ավելի քան 130 ավիաընկերությունների ցանկ, որոնց գործունեությունը սահմանափակվում է այս պատճառով։
Ուղևորներին, ովքեր նախատեսում էին օգտվել FlyOne Armenia-ի ծառայություններից Երևան-Քիշնև չվերթերի համար, խորհուրդ է տրվում նախապես ուսումնասիրել այլընտրանքային երթուղիները և հաշվի առնել հնարավոր փոփոխությունները ժամանակացույցում և տոմսերի արժեքում։

20 Февраль 2025 - 07:53 AMT
Министерство инфраструктуры и регионального развития Молдовы издало приказ, вступивший в силу 19 февраля, запрещающий деятельность более 130 авиакомпаний, включая FlyOne Armenia. Этот шаг последовал за принятием регламента Еврокомиссии, направленного на приведение национального законодательства в соответствие с нормами Европейского союза.
До введения запрета FlyOne Armenia выполняла регулярные рейсы по маршруту Ереван–Кишинев четыре раза в неделю, предоставляя пассажирам удобные стыковки для перелетов в Москву. Теперь, после запрета, пассажиры вынуждены искать альтернативные маршруты через Турцию и Азербайджан, что может привести к увеличению времени в пути и стоимости билетов, сообщает КП в Молдове.
Запрет на деятельность FlyOne Armenia в Молдове связан с несоответствием авиакомпании требованиям безопасности, установленным Еврокомиссией. В рамках нового регламента был сформирован список из более 130 авиакомпаний, деятельность которых ограничивается по этой причине.
Пассажирам, планировавшим воспользоваться услугами FlyOne Armenia для перелетов между Ереваном и Кишиневом, рекомендуется заранее изучить альтернативные маршруты и учитывать возможные изменения в расписании и стоимости билетов.