Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Էլնուր Մամեդովը փետրվարի 24-ին Ժնևում Մարդու իրավունքների խորհրդի 56-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի նիստում արձագանքել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հնչեցրած մեղադրանքներին, որը կեղծ է անվանել Բաքվում հայ գերիների դատավարությունները և մտահագություն հայտնել նրանց առողջկան վիճակի վերաբերյալ։
Մամեդովն ասել է, թե հետկոնֆլիկտային իրավիճակը պահանջում է «պատասխանատուներին արդարադատության առջև կանգնեցնելու անհրաժեշտություն» և, որ կասկածյալներին «պատասխանատվության ենթարկելը ոչ միյան Բաքվի իրավունքն է, այլև պարտականությունը»։
Նա կրկին խոսել է Ադրբեջանի և ՀՀ միջև կարգավորման, ըստ ադրբեջանական կողմի, «գլխավոր խոչընդոտի»՝ ՀՀ Սահմանդրության և այն փոխելու անհրաժեշտության մասին, գրում է APA-ն։
«Ներկայումս մենք սպասում ենք, որ Հայաստանը կվերացնի կարգավորման հիմնական խոչընդոտը՝ իրավական մակարդակում հրաժարվելով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններից՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու միջոցով», – նշել է նա։
Մամեդովը նաև այլ մեղադրանքներ է հնչեցրել հայկական կողմի հասցեին՝ հիշատակելով այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի կոչերը, «4000 անհետ կորածներին», Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում տեղադրված ականները։
Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ հանդիպմանը և իր ելույթում ԳՎ նիստում բարձրացրել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման հարցը՝ ընդգծելով ընթացող կեղծ դատավարությունների փաստը։ Նա մտահոգություն է հայտնել նրանց առողջական վիճակի և հնարավոր ճնշումների վերաբերյալ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս: Նա հավելել է, որ այդ մասին կան հետախուզական տվյալներ և որ նպատակը էսկալացիա հրահրելն է։ Բաքուն ժխտում է այդ մեղադրանքները։

24 февраля на 56-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов отверг заявления министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, который назвал судебные процессы в Баку над армянскими пленными сфабрикованными и выразил обеспокоенность их состоянием здоровья.
Мамедов заявил, что постконфликтная ситуация требует "привлечения виновных к ответственности" и что преследование подозреваемых является "не только правом Баку, но и его обязанностью."
Он вновь подчеркнул позицию Баку, согласно которой Конституция Армении является главным препятствием на пути к урегулированию, и заявил, что Ереван должен внести в нее изменения, отказавшись от территориальных претензий к Азербайджану.
"Мы ожидаем, что Армения устранит главное препятствие для нормализации, юридически отказавшись от территориальных претензий к Азербайджану путем внесения изменений в Конституцию," – заявил Мамедов, передает APA.
Азербайджанский дипломат также озвучил обвинения в адрес Армении, упомянув требования так называемой "общины Западного Азербайджана", 4000 пропавших без вести и установленные мины в Нагорном Карабахе.
В ходе встречи с президентом МККК Мирьяной Сполярич Егер и в своем выступлении на сессии СПЧ ООН Мирзоян поднял вопрос освобождения армянских военнопленных и гражданских, удерживаемых в Азербайджане, осудив продолжающиеся "фиктивные судебные процессы". Он также выразил обеспокоенность их здоровьем и возможным давлением.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что бывшим военным и политическим лидерам Нагорного Карабаха, содержащимся в тюрьмах Баку, вводят психотропные вещества, ссылаясь на разведывательные данные. По его словам, цель этих действий – спровоцировать эскалацию. Баку отвергает эти обвинения.