25 Փետրվար 2025 - 14:47 AMT
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հաստատել է, որ Իրանը հավատարիմ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության աջակցմանը՝ ընդգծելով, որ Թեհրանը պատրաստ է նպաստել այդ գործընթացին։ Նա այդ մասին ասել է Թեհրանում Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է Minval.az-ը։
Արաղչին ընդգծել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Իրանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային արդիական հարցերը։
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։

25 Февраль 2025 - 15:04 AMT
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Иран остается приверженным поддержке мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что Тегеран готов содействовать урегулированию. Об этом он сообщил на пресс-конференции после переговоров с главой МИД России Сергеем Лавровым в Тегеране, передает Minval.az .
Арагчи отметил, что в ходе встречи обсуждались двусторонние отношения между Ираном и Россией, а также актуальные региональные и международные вопросы.
Ранее на встрече с заместителем министра иностранных дел Армении Ваганом Костаняном Арагчи заявил, что Тегеран готов содействовать установлению мира и стабильности в регионе.