Սուդանում կործանվել է ռազմական ինքնաթիռ, որի հետևանքով առնվազն 46 զոհ կա։ Պաշտոնյաները նախազգուշացնում են, որ զոհերի թիվը կարող է աճել։
Վթարը տեղի է ունեցել Օմդուրման քաղաքում, որը գտնվում է մայրաքաղաք Խարթումի դիմաց՝ գետի մյուս ափին։ Զոհերի թվում եղել են ինչպես զինվորականներ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
«Որոնողական աշխատանքները շարունակվում են՝ փլատակների տակ մնացածներին գտնելու համար», – հայտարարել է առողջապահության նախարարությունը։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ աղետը տեղի է ունեցել Վադի Սեյդնա ռազմաբազայի մոտ։ Ռազմական աղբյուրները Reuters գործակալությանը հայտնել են, որ վթարի հնարավոր պատճառը տեխնիկական անսարքությունն է։
Զոհերի թվում եղել է նաև գեներալ-մայոր Բահրը, ով նախկինում ղեկավարել է Խարթումի ռազմական ստորաբաժանումները։
2023 թվականի ապրիլից ի վեր Սուդանի բանակը պատերազմում է Ռազմական աջակցման ուժերի (RSF) դեմ՝ բանակի ղեկավար Աբդել Ֆաթահ ալ-Բուրհանի և նրա նախկին տեղակալ, RSF հրամանատար Մոհամեդ Համդան Դագլոյի միջև լարվածության սրման հետևանքով։
Հակամարտությունը ծանր վնասներ է հասցրել Խարթումին և այլ քաղաքներին։ Առնվազն 150,000 մարդ է զոհվել, որոնց մեծ մասը՝ խաղաղ բնակիչներ։ Դիտորդները կարծում են, որ զոհերի իրական թիվը կարող է զգալիորեն ավելի մեծ լինել։
Պատերազմի հետևանքով ավելի քան 10 միլիոն մարդ հարկադրված է եղել լքել իրենց տները։ Բացի այդ, Դարֆուրի անկայուն շրջանում հաղորդումներ կան էթնիկ զանգվածային սպանությունների մասին։

26 Февраль 2025 - 13:09 AMT
В среду в жилом районе суданского города Омдурман потерпел крушение военный самолет, в результате чего погибли не менее 46 человек. Число жертв может увеличиться, предупреждают власти.
Катастрофа произошла в Омдурмане, расположенном на противоположном берегу реки от столицы Хартума. Среди погибших были как военнослужащие, так и мирные жители.
«Поиски оставшихся под завалами мучеников продолжаются», — заявило Министерство здравоохранения.
По данным властей, катастрофа произошла недалеко от авиабазы Вади Сейдна, разбился самолет Антонов. Военные источники сообщили агентству Reuters, что причиной трагедии, вероятно, стала техническая неисправность.
Среди погибших был генерал-майор Бахр, бывший командующий всеми военными силами в Хартуме.
С апреля 2023 года суданская армия ведет войну против Сил оперативной поддержки (RSF) после обострения конфликта между главнокомандующим вооруженными силами Абделем Фаттахом аль-Бурханом и его бывшим заместителем, командиром RSF Мохамедом Хамданом Дагло.
Война нанесла серьезный ущерб Хартуму и многим другим городам. Погибли не менее 150 000 человек, большинство из них — мирные жители. Наблюдатели считают, что реальное число жертв может быть значительно выше.
Конфликт вынудил более 10 миллионов человек покинуть свои дома. Кроме того, из неспокойного региона Дарфур поступают сообщения о массовых убийствах на этнической почве.