Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը տեղեկացրել է, որ, չնայած Վարդանյանի առողջական վիճակի զգալի վատթարացմանը հացադուլից մեկ շաբաթ անց, Ադրբեջանը շարունակում է նրան հարկադրել մասնակցել դատական գործընթացին։ Այդ մասին ասվում է փաստաբանի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջում։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը մեկ շաբաթ առաջ դիմել է համարձակ քայլի՝ հացադուլ է հայտարարել ի նշան բողոքի Ադրբեջանում իր և մյուս հայ քաղբանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող քաղաքական ցուցադրական դատավարության։
Վարդանյանի գործով «դատավարությունը» մեկնարկել է հունվարի 17-ին՝ մոտ 500 օր կամայական կալանքի տակ գտնվելուց հետո։ Նրան ոչ միայն սպառնում է ցմահ ազատազրկում քաղաքական դրդապատճառներով առաջադրված մեղադրանքների համար, այլև կոպտորեն խախտվել են նրա դատավարական իրավունքները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաբանի խոսքով՝ Վարդանյանի դատավարությունը շարունակվել է, չնայած նրա առողջական վիճակի վատթարացմանը և նիստի հետաձգման պահանջներին։
Նա ընդգծել է, որ Վարդանյանի զարկերակային ճնշումը չափազանց բարձր է եղել, ինչն անհրաժեշտություն է ստեղծել բժշկական միջամտության համար։ Այս ընթացքում ունեցել է վեց կիլոգրամ քաշի կորուստ։ Նա հյուծված տեսք է ունեցել ու մի քանի անգամ ուշագնացության եզրին է եղել։
«Չնայած առողջական լուրջ խնդիրներին, նրան, այնուամենայնիվ, ստիպել են կանգնել Բաքվի ռազմական դատարանի դատական կոլեգիայի առջև և մասնակցել նիստին, որը գաղտնի և դռնփակ է եղել: Հաշվի առնելով Ռուբենի առողջական վիճակը՝ պաշտպանական կողմը նախնական միջնորդություն է ներկայացրել՝ նիստը հետաձգելու մասին, իսկ դատական կոլեգիան ընդմիջում է հայտարարել՝ պետության նշանակած բժշկի կողմից բուժզննում անցնելու համար։ Այդ բժիշկը, սակայն, իր դիտարկումները հայտնել է դատարանին միայն մասնավոր կերպով, այլ ոչ թե պաշտոնապես լսումների ժամանակ, ինչն էլ լուրջ հարցեր է առաջացրել եզրակացությունների իրական լինելու վերաբերյալ: Դատական կազմը մերժել է դատավարությունը հետաձգելու առաջին միջնորդությունը, ինչպես նաև ևս չորսը՝ տարբեր պարբերականությամբ՝ պնդելով, թե Ռուբենի համար անվտանգ է մասնակցությունը նիստին, քանի որ նա նստած է։
Նելսոն Մանդելայի կանոնների 27-րդ կետի համաձայն՝ «կալանքի [բոլոր] վայրերը հրատապ դեպքերում պետք է ապահովեն բժշկական օգնության արագ հասանելիություն»։ Պարտադրել Ռուբենին մասնակցել այս դատավարությանը, երբ նրա առողջությանը և անվտանգությանը լրջագույն վտանգ է սպառնում, նվազագույնը դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք է կամ պատիժ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Գենսերը միջազգային կազմակերպություններին կոչ է արել միջամտել՝ ապահովելու Վարդանյանի նկատմամբ անհրաժեշտ բժշկական հսկողությունը։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է թույլ տան անկախ բժիշկներին այցելել Վարդանյանին, ինչպես նաև հետաձգեն դատավարությունը մինչև հացադուլի ավարտը։
«Ես նաև կոչ եմ անում աշխարհի առաջնորդներին, հատկապես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, դատապարտել այս ցուցադրական դատավարությունը, այն որակել որպես քաղաքական և ապօրինի»,–ասվում է Գենսերի հայտարարության մեջ։

27 Февраль 2025 - 06:56 AMT
Международный адвокат Джаред Генсер, представляющий бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, сообщил, что, несмотря на значительное ухудшение состояния Варданяна после недельной голодовки, Азербайджан продолжает принуждать его к участию в судебном процессе. Заявление адвоката опубликовано на странице Варданяна в Facebook.
Варданян объявил голодовку неделю назад в знак протеста против, как он считает, политически мотивированного показательного суда над ним и другими армянскими политзаключенными в Азербайджане.
Процесс над Варданяном начался 17 января, спустя почти 500 дней его произвольного заключения. По словам адвоката, Варданяну грозит пожизненное заключение по политически мотивированным обвинениям, при этом его процессуальные права грубо нарушаются.
Несмотря на ухудшающееся состояние Варданяна и неоднократные требования перенести заседание, суд продолжается. Сообщается, что его артериальное давление достигло опасно высокого уровня, требующего медицинского вмешательства. За последнюю неделю он потерял шесть килограммов, выглядел истощенным и несколько раз был на грани обморока.
«Несмотря на серьезные проблемы со здоровьем, его все же заставили предстать перед военным судом в Баку и участвовать в закрытом заседании. Учитывая состояние Рубена, защита подала ходатайство о переносе заседания, после чего суд объявил перерыв для медицинского осмотра, который проводил врач, назначенный государством. Однако этот врач представил свои заключения суду в частном порядке, а не официально во время слушания, что вызвало серьезные сомнения в достоверности его выводов. Судебная коллегия отклонила не только первое ходатайство о переносе, но и еще четыре аналогичных ходатайства, заявив, что участие Рубена в заседании безопасно, так как он сидит».
Согласно 27-му правилу Нельсона Манделы, «в местах содержания под стражей должна быть обеспечена немедленная медицинская помощь в экстренных случаях». Принуждение Варданяна к участию в этом судебном процессе при таких условиях, как минимум, является жестоким, бесчеловечным и унижающим достоинство обращением, отмечается в заявлении.
Генсер призвал международные организации вмешаться, чтобы обеспечить Варданяну необходимый медицинский контроль. Он подчеркнул, что власти Азербайджана должны разрешить независимым врачам осмотреть Варданяна и отложить судебный процесс до окончания голодовки.
«Я также призываю мировых лидеров, особенно премьер-министра Армении Никола Пашиняна, осудить этот показательный суд как политически мотивированный и незаконный», — добавил Генсер.