ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի և միջազգային «Լազարևյան ակումբի» կազմակերպած կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը փորձում է հետին թվով վերաշարադրել Լեռնային Ղարաբաղի պատմությունն ու հայկական մշակույթը։
Նա հավելել է, որ Բաքվում Արցախի ղեկավարների «դատը» պատմությունը կեղծելու գործընթացի մաս է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ Բաքուն ձգտում է յուրացնել պատմականորեն հայտնի հայկական հուշարձանները, այդ թվում՝ Ամարասի և Գանձասարի միջնադարյան տաճարները։ Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատմության ու մշակույթի այս հուշարձանները վերաբերում են այն ժամանակաշրջանին, երբ ադրբեջանցիները տվյալ տարածքում գոյություն չեն ունեցել, և նույնիսկ որպես ազգ դեռ ձևավորված չեն եղել։
Պատմության կեղծման և հայկական ժառանգության յուրացման նույն տրամաբանության մեջ, ըստ Զատուլինի, տեղավորվում է նաև Բաքվում ընթացող դատավարությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների նկատմամբ։
Նրա համոզմամբ՝ այս դատական գործընթացն արտացոլում է Ադրբեջանի իշխանությունների ընդհանուր ձգտումը՝ հայության և մասնավորապես արցախահայության նկատմամբ իրենց հաղթանակը շարունակաբար տոնելու։
«Այս ամենն ուղղված է նրան, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղ, իբր թե, հնարավորինս շուտ «վերադառնա» Ադրբեջանի մշակութային, էթնիկ, ազգային, պետական տարածություն»,– նշել է Զատուլինը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատավարությունը։ Մեղադրյալների թվում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը և Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով՝ չնայած այն ընդհանուրին միացնելու նրա խնդրանքին։ Նա հացադուլ է հայտարարել է, որը շարչունակվում է արդեն մեկ շաբաթ։

Депутат Государственной Думы РФ Константин Затулин в ходе круглого стола, организованного в Москве Институтом стран СНГ и международным «Лазаревским клубом», заявил, что Азербайджан пытается задним числом переписать историю Нагорного Карабаха и его армянского культурного наследия.
Он отметил, что судебный процесс над лидерами Арцаха в Баку является частью процесса фальсификации истории, передает Sputnik Армения.
По словам Затулина, Баку стремится присвоить исторически значимые армянские памятники, в том числе средневековые монастыри Амарас и Гандзасар. Он подчеркнул, что эти историко-культурные памятники Нагорного Карабаха относятся к периоду, когда азербайджанцы не существовали в этом регионе и даже как нация еще не сформировались.
Затулин считает, что судебный процесс в Баку против бывших лидеров Нагорного Карабаха вписывается в ту же логику фальсификации истории и присвоения армянского наследия.
По его мнению, данный судебный процесс отражает общую стратегию азербайджанских властей, направленную на постоянное празднование победы над армянами, в частности над арцахцами.
«Все это направлено на то, чтобы представить Нагорный Карабах как якобы всегда принадлежавшую Азербайджану культурную, этническую, национальную и государственную территорию», — заявил Затулин.
С 17 января в Азербайджане проходит судебный процесс по делу бывших военно-политических лидеров Арцаха. Среди обвиняемых — бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-заместитель командующего Давид Манукян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и председатель Национального собрания Давид Ишханян.
Бывший государственный министр и благотворитель Рубен Варданян рассматривается в отдельном судебном процессе, несмотря на его просьбу объединить дело с основным. Он объявил голодовку, которая продолжается уже неделю.