27 Փետրվար 2025 - 14:32 AMT
DOXA-ի համահիմնադիր Արմեն Արամյանը հեռակա դատապարտվել է 10 տարի և 1 ամիս ազատազրկման՝ ահաբեկչության արդարացման և ռազմական «կեղծ տեղեկությունների» տարածման գործով։ Այդ մասին դատարանի նիստերի դահլիճից հայտնել է «Մեդիազոնան»։
Մեղադրանքը հիմնված է DOXA-ում հրապարակված նյութերի վրա։ Մասնավորապես, խոսքը 2022 թվականի օգոստոսի 3-ի թվիթի մասին է, որում ներկայացված էր Բուչայում խաղաղ բնակիչների սպանությունների քարտեզը, ինչպես նաև 2023 թվականի հունվարի 13-ին կայքում հրապարակված հոդվածի մասին՝ «Բողոքի ժամանակը ավարտվեց, սկսվեց դիմադրության ժամանակը» վերնագրով, Theins.ru-ն։
Մեղադրող կողմը պնդել է, որ Արամյանը DOXA-ի հիմնադիրն ու գլխավոր խմբագիրն է։
Դատախազությունը պահանջել է 12 տարի և 1 ամիս ազատազրկում, սակայն չի ներկայացրել ծանրացուցիչ հանգամանքներ։ Դատարանը մեղմացուցիչ գործոն է համարել Արամյանի դրական բնութագիրը։
Դատական նիստի ընթացքում փաստաբան Լեոնիդ Սոլովյովը պնդել է, որ Արամյանը պետք է արդարացվի՝ նշելով, որ նա չի արդարացրել ահաբեկչությունը, իսկ Բուչայի մասին թվիթում նշված էին տեղեկատվության աղբյուրներ և կեղծ տվյալներ չկային։
Արամյանը լքել է Ռուսաստանը Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից անմիջապես հետո։ 2024 թվականի հունվարին Ռուսաստանի Գլխավոր դատախազությունը DOXA-ն հայտարարել է «անցանկալի» կազմակերպություն։

27 Февраль 2025 - 15:00 AMT
Сооснователь издания DOXA Армен Арамян заочно получил 10 лет и 1 месяц лишения свободы по делу, связанному с обвинениями в оправдании терроризма и распространении «фейков» о военных событиях. Об этом из зала заседания 2-го Западного окружного военного суда сообщил корреспондент «Медиазоны».
Основанием для обвинений стали материалы, опубликованные в DOXA. В частности, речь идет о твите от 3 августа 2022 года, в котором содержалась карта убийств мирных жителей в Буче, а также колонке на сайте издания от 13 января 2023 года под заголовком «Время протеста закончилось, наступило время сопротивления».
Следствие заявило, что Арамян является основателем и главным редактором DOXA, в доказательство приводя, в том числе, ироничное сообщение пользователя под ником «я пока не придумал ник». В нем утверждалось, что Арамян якобы «полностью захватил власть в издании DOXA».
Прокуратура просила назначить Арамяну 12 лет и 1 месяц заключения, однако не представила отягчающих обстоятельств. Смягчающими факторами суд признал положительные характеристики обвиняемого.
Во время судебного разбирательства адвокат Леонид Соловьев настаивал на оправдании Арамяна, указывая, что его действия не подпадают под определение оправдания терроризма, а твит, упоминающий Бучу, содержал ссылки на источники информации и не включал ложных данных.
Арамян покинул Россию вскоре после начала конфликта в Украине. В январе 2024 года Генеральная прокуратура России внесла DOXA в список «нежелательных» организаций.