1 Մարտ 2025 - 08:08 AMT
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, արձագանքելով Բաքվում բեմականացված դատավարությունների և հայերի խոշտանգման աղաղակող նշանների մասին ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությանը նշել է, թե «ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող հայերի դատավարություններն արդար են» և չպետք է «քաղաքական մանիպուլյացիաների ենթարկվեն»։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
Ադրբեջանից կրկին մեղադրանքներ են հնչել Հայաստանի և հայերի հասցեին, այս անգամ առ այն, թե «Հայաստանը ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկել ադրբեջանցի ռազմագերիների և բանտարկված քաղաքացիական անձանց արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի դեպքերի քննության համար»։
2020–ից հետո ՀՀ–ն գերիների առաջին իսկ փոխանակումների ժամանակ վերադարձրել է ադրբեջանցի գերիներին, նույնիսկ տարիներ առաջ խաղաղ հայ բնակիչների սպանությունների համար ցմահ դատապարտված ադրբեջանցիներ Ասկերովին և Գուլիևին։
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանի հայտարարությունն արտացոլում է այդ երկրի քաղաքական ղեկավարության մտահոգությունը ռազմական հանցագործությունների համար մեղադրվող անձանց նկատմամբ ընթացող դատավարության կապակցությամբ։ Նախկինում այդ մարդիկ բացահայտ աջակցություն են ստացել Հայաստանի իշխանությունների կողմից, որոնք ամեն կերպ նպաստել են նրանց՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակելու համար»,–ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, գրում է Trend-ը։
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի լուսանկարները վկայում են մարմնի տեսանելի հատվածներում առկա վնասվածքների մասին։ Արդեն մեկ շաբվաթ է Վարդանյանը հացադուլի մեջ է։ Վերջին դատական նիստում Վարդանյանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել էր, իսկ դատական նիստի ընթացքում արված լուսանկարներում տեսանելի էին նրա դեմքին առկա վնասվածքները։ Չնայած դրան՝ դատարանը ստիպել է նրան մասնակցել նիստին։
Վարդանյանի միջազգային փաստաբանը նախօրեին մանրամասներ էր ներկայացրել նրա առողջական վիճակի մասին՝ նշելով, որ կյանքին լուրջ վտանգ է սպառնում։

1 Март 2025 - 09:28 AMT
Министерство иностранных дел Азербайджана ответило на заявление армянского МИД о инсценированных судах в Баку и вопиющих признаках пыток армянских пленных, заявив, что суды над армянами, обвиняемыми в военных преступлениях, «справедливы» и не должны «становиться объектом политических манипуляций». Об этом заявил пресс-секретарь МИД Айхан Хаджизаде.
Азербайджан снова выдвинул обвинения в адрес Армении, на этот раз утверждая, что «Армения не предприняла никаких действий для расследования случаев унизительного обращения с азербайджанскими военнопленными и задержанными гражданскими лицами».
После 2020 года Армения возвращала азербайджанских пленных в рамках первых обменов, включая Аскерова и Гулиева, которые были приговорены к пожизненному заключению за убийства мирных армянских жителей.
«Очевидно, что заявление Армении отражает обеспокоенность ее политического руководства в связи с судебными процессами против лиц, обвиняемых в военных преступлениях. Ранее эти люди получали явную поддержку со стороны армянских властей, которые всячески способствовали продолжению их агрессивной политики в отношении Азербайджана», – говорится в заявлении МИД Азербайджана, опубликованном агентством Trend.
МИД Армении выступил с заявлением, в котором подчеркнул, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к проблеме освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных в Азербайджане, а также к инсценированным судебным процессам и вопиющим признакам пыток в отношении некоторых из них.
Правозащитница Сирануш Сааакян заявила, что недавние фотографии бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна свидетельствуют о наличии видимых травм на его теле. Варданян уже неделю держит голодовку. На последнем судебном заседании его состояние резко ухудшилось, а на фотографиях, сделанных в суде, отчетливо видны повреждения на его лице. Несмотря на это, суд обязал его присутствовать на заседании.
Международный адвокат Варданяна накануне раскрыл подробности о его состоянии здоровья, подчеркнув, что его жизнь находится под серьезной угрозой.