Ռուսաստանի ԱԳՆ–ն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության նախկին ղեկավարների շինծու գործերով Բաքվում ընթացող դատավարությանը՝ պատասխանելով Verelq վերլուծական կենտրոնի հարցին:
Խալաթյանը նշել է, որ դատական գործընթացը ուղեկցվում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով այս դատավարության դեմ, որը նա համարում է ֆարս։ Խալաթյանը նշել է նաև, որ թեև Արցախի նախկին ղեկավարները Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն, Մոսկվան տարիներ շարունակ միջնորդի դեր է խաղացել հակամարտության կարգավորման գործընթացում և համագործակցել է Արցախի իշխանությունների հետ։ Այդ համատեքստում նա հետաքրքրվել է, թե արդյոք Ռուսաստանը կարող է աջակցել նրանց ազատ արձակմանը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող մեղադրանքները նաև իր շահերին են առնչվում։
«Նախկինում արդեն անդրադարձել ենք թեմային։ Ինչպես Դուք ճիշտ նշեցիք, նշված անձինք Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն։
Համոզված ենք, որ հումանիտար հարցերի ընդգրկումը հայ-ադրբեջանական երկկողմ բանակցությունների օրակարգում կնպաստի Բաքվի և Երևանի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը։
Իր հերթին, Ռուսաստանը հաստատում է իր հավատարմությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին, այդ թվում՝ այնպիսի հարցերի լուծման անհրաժեշտությանը, ինչպիսիք են փախստականների իրավունքների պահպանումը, մշակութային-պատմական և կրոնական ժառանգության պահպանումը, ռազմական գործողությունների ընթացքում անհետ կորածների որոնումը, պահվող անձանց փոխանակումը։ Պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի և Հայաստանի գործընկերներին»,– ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի վարչության պատասխանում։

Министерство иностранных дел России прокомментировало судебный процесс, проходящий в Баку, в отношении бывшего руководства Республики Арцах.
Корреспондент ИАЦ VERELQ Айк Халатян задал вопрос, подчеркнув, что процесс сопровождается грубыми нарушениями прав человека. Он отметил, что Рубен Варданян объявил голодовку в знак протеста против судебного разбирательства, которое он расценивает как фарс. Халатян также указал, что, несмотря на отсутствие у бывших руководителей Арцаха российского гражданства, Москва долгие годы выступала посредником в урегулировании конфликта и сотрудничала с властями Арцаха. В связи с этим он поинтересовался, может ли Россия содействовать их освобождению, учитывая, что обвинения, выдвигаемые Азербайджаном, затрагивают и ее интересы.
«Комментировали тему на прошлых брифингах. Как Вы справедливо заметили, указанные лица не являются гражданами России.
Уверены, что включение гуманитарных вопросов в повестку двусторонних армяно-азербайджанских переговоров будет способствовать созданию атмосферы доверия между Баку и Ереваном.
Подтверждаем, в свою очередь, приверженность трехсторонним договоренностям лидеров России, Азербайджана и Армении, в том числе о необходимости решения таких вопросов, как соблюдение прав беженцев, сохранение культурно-исторического и религиозного наследия, поиск пропавших без вести в ходе боевых действий, обмен удерживаемыми лицами. Готовы оказать азербайджанским и армянским партнерам востребованное содействие»,— говорится в ответе Департамента информации и печати МИД России.