4 Մարտ 2025 - 13:59 AMT
ԱՄՆ կառավարության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման վարչության (DOGE) ղեկավար, Tesla-ի և SpaceX-ի սեփականատեր Իլոն Մասկը հորդորել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն հեռանալ երկրից և համաներում ստանալ որևէ չեզոք պետությունում՝ «Ուկրաինայում ժողովրդավարությանը խաղաղ անցման դիմաց»։ Նա այդ մասին գրել է X–ի իր միկրոբլոգում։
Նա այս խոսքերը հավելել է իր հայտարարությանը, որով մեղադրում էր Զելենսկուն պատերազմը երկարաձգելու մեջ՝ իշխանությունը պահպանելու նպատակով։
Մասկը գրել է. «Ինչքան էլ դա տհաճ է, Զելենսկուն պետք է առաջարկվի ինչ-որ տեսակի համաներում չեզոք երկրում՝ Ուկրաինայում ժողովրդավարությանը խաղաղ անցման դիմաց»։
Այս առաջարկը հնչում է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա կողմնակիցները մեծացնում են ճնշումը Զելենսկու վրա՝ նրան անվանելով բռնապետ և քննադատելով նրա դժկամությունը խաղաղ բանակցություններ վարելու հարցում։ Վերջերս Թրամփը նախազգուշացրել է, որ Զելենսկին «չի մնա երկար», եթե չհամաձայնի խաղաղության համաձայնագրին, և դադարեցրել է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Ուկրաինային։
Փետրվարի 28–ի երեկոյան Սպիտակ տան Օվալաձև սրահում ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը, որն անցել է լրագրողների ներկայությամբ, տապալվել է՝ կողմերը մեղադրանքներ են հնչեցրել միմյանց հասցեին, հանքանյութերի վերաբերյալ պայմանագիրը չի կնքվել, իսկ համատեղ ասուլիսը չեղարկվել է։ Եվրոպական երկրների ղեկավարներն աջակցություն են հայտնել Զելենսկուն։

Илон Маск, генеральный директор Tesla и SpaceX, предложил предоставить президенту Украины Владимиру Зеленскому амнистию в нейтральной стране, чтобы обеспечить мирный переход Украины обратно к демократии. Маск сделал это предложение в посте на X (ранее Twitter), где прокомментировал заявление, обвиняющее Зеленского в затягивании войны для сохранения власти.
Маск написал: «Как бы это ни было неприятно, Зеленскому следует предложить своего рода амнистию в нейтральной стране в обмен на мирный переход обратно к демократии в Украине».
Это предложение прозвучало на фоне усиливающегося давления на Зеленского со стороны президента США Дональда Трампа и его сторонников, которые называют украинского лидера диктатором и критикуют его нежелание участвовать в мирных переговорах. Недавно Трамп предупредил, что Зеленский «долго не продержится», если не согласится на мирное соглашение, и приостановил всю военную помощь США Украине.
Предложение Маска отражает более широкую критику со стороны тех, кто считает, что отказ Зеленского от участия в мирных переговорах может обострить конфликт и поставить под угрозу будущее Украины. Продолжающаяся война привела к значительным жертвам и перемещению людей, что вызывает призывы к дипломатическому решению для восстановления стабильности в регионе.