25 Մայիս 2009 - 16:47 AMT
Բռնցքամարտի Թուրքիայի պատանիների հավաքականը, որը Երեւան է ժամանել մասնակցելու աշխարհի առաջնությանը, քիչ էր մնում որակազարկվեր: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Թուրքիայի հավաքականը չէր անցել ամենամյա բժշկական զննումը, եւ այդ պատճառով նրան կարող էին թույլ չտալ մասնակցել առաջնությանը:
«Այդպիսի դեպքերում հավաքականներին թույլ չեն տալիս մասնակցել առաջնությանը, բայց այդ տհաճ միջադեպից խուսափելու համար մեր ֆեդերացիայի միջնորդությամբ Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիան (AIBA) նրանց թույլ տվեց բժշկական քննություն անցնել Հայաստանում: Ես գտնում եմ, որ այդ խնդիրը դարձավ իրենց սաների հանդեպ թուրք մարզիչների ոչ կորեկտ մոտեցման հետեւանքը: Պատանիները դրանում մեղավոր չեն»,- նշել է Գաբրիելյանը:
Գաբրիելյանը մեկնաբանեց նաեւ մրցավարության ցածր մակարդակի մասին թուրքական հավաքականի գլխավոր մարզչի հայտարարությունը: «Թուրք բռնցքամարտիկի մասնակցությամբ մենամարտերից մեկի ելքը վիճելի էր. հաղթանակը թուրքի մրցակցին տվեցին: Նրանց մարզիչը ոչ պաշտոնապես դժգոհություն հայտնեց մրցավարության առնչությամբ, բայց, ըստ կանոնադրության, օրվա ընթացքում նրանք կարող էին բողոքարկել, եւ մենամարտի ելքը կվերանայվեր: Բողոքարկումն արժե 500 ԱՄՆ դոլար եւ դրական որոշման դեպքում թուրքական կողմին կվերադարձնեին 400 դոլարը: Սակայն Թուրքիայի հավաքականը սահմանափակվեց բանավոր դժգոհությամբ»,- ասել է Գաբրիելյանը:

Юношеская сборная Турции по боксу, прибывшая в Ереван на первенство мира, едва не была дисквалифицирована. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net первый вице-президент Федерации бокса Армении Дереник Габриелян, сборная Турции не прошла ежегодный медицинский осмотр, и, в связи с этим, могла быть не допущена к участию в первенстве.
«В таких случаях сборные не допускаются к участию в турнире, но во избежание этого неприятного инцидента, при посредничестве нашей федерации, Международная федерация любительского бокса (АИБА) позволила им пройти медицинскую комиссию в Армении. Я считаю, что эта проблема стала следствием некорректного подхода турецких тренеров к своим подопечным. Юноши в этом не виноваты», – отметил Габриелян.
Габриелян также прокомментировал заявление наставника турецкой сборной о низком уровне судейства. «Исход одного из поединков с участием турецкого боксера был спорным: победа была присуждена сопернику турка. Их тренер неофициально выразил недовольство судейством, но по регламенту, в течение дня они могли подать аппелляцию, и исход боя был бы пересмотрен. Подача аппеляции стоит 500 долларов и при положительном решении, турецкой команде были бы возвращены 400 долларов. Но сборная Турции ограничилась устным недовольством», – сказал Габриелян.