«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն անդրադարձել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլին՝ նշելով, որ հիմա նրան սատար կանգնելու մեր հերթն է։
Նա կոչ է արել հայերին ցույց տալ աշխարհին, որ հայերը երբեք չեն լքում նրանց, ովքեր իրենց սատար են կանգնել:
«Այսօր ուզում եմ անդրադառնալ ծայրահեղ հրատապ մի խնդրի. Ռուբեն Վարդանյանը՝ մարդ, ով իր կյանքը նվիրել է Հայաստանին, նրա ժողովրդին ու ապագային, 500 օրից ավելի անարդարացի կերպով կալանավորված լինելով Ադրբեջանում, օրեր առաջ հացադուլ է հայտարարել։ Արդարության ճանապարհին նրա կամքն անսասան է, սակայն նրա առողջությունն ու կյանքը չափազանց թանկ են այս կերպ վտանգելու համար: Ռուբենը միշտ եղել է Հայաստանի կողքին` իր մարդասիրական գործունեությամբ, իր նախաձեռնություններով և ավելի ուժեղ, միասնական ապագայի իր տեսլականով: Կրթական ու սոցիալական ծրագրերից մինչև համայնքների վերակառուցում և տնտեսական զարգացման խթանում՝ նրա ջանքերի արդյունքները տեսանելի են Հայաստանում և անդին: Այն ամենը, ինչ նա արել է, եղել է ի շահ համայն հայության՝ հանուն մեր արժանապատվության, մեր իրավունքների և խաղաղ ապրելու մեր ձգտման:
Հիմա Ռուբենին սատար կանգնելու մե՛ր հերթն է։ Պետք է հորդորենք նրան դադարեցնել հացադուլը և թույլ տալ մեզ՝ աշխարհասփյուռ հայերիս, օգնել նրան կրելու այս բեռը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ազնավուրը հավելել է, որ պետք է մեր ձայնը բարձրացնենք, իրազեկող միջոցառումներ նախաձեռնենք, գործողություններ պահանջենք, իսկ Ռուբեն Վարդանյանի անձնազոհ նվիրումը չպետք է լինի առողջության կամ կյանքի գնով:
«Եկեք միավորվե՛նք։ Եկեք բարձրաձայնե՛նք։ Եկեք այնպե՛ս անենք, որ Ռուբենի պայքարն աննկատ չմնա. կիսվեք նրա պատմությամբ, արդարություն պահանջեք ու ցո՛ւյց տվեք աշխարհին, որ հայերը երբեք չեն լքում նրանց, ովքեր իրենց սատար են կանգնել: Ռուբե՛ն, իմ սիրելի՛ ընկեր, դու մեզ պետք ես ուժեղ և մեր կողքին կանգնած։ Խնդրում եմ, դադարեցրու հացադուլը, եկ միասին շարունակենք հանուն արդարության այս պայքարը»,- գրել է Նիկոլա Ազնավուրը։
Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը հացադուլի հետևանքով Բաքվի դատարանում վատթարացել է, և նա հրաժարվել է ցուցմունք տալ կամ պատասխանել հարցերին։ Նրա փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ թույլ տալ, որ միջազգային բժիշկները այցելեն նրան, անհապաղ տրամադրել անհրաժեշտ բուժօգնություն, ինչպես նաև վերահսկել նրա առողջական վիճակը՝ հաշվի առնելով դրա կարիքը։ Նա նաև պահանջել է հետաձգել դատավարությունը մինչև հացադուլի դադարեցումը։
Փաստաբանը հորդորել է աշխարհի առաջնորդներին, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, դատապարտել այս դատական գործընթացը՝ որակելով այն որպես քաղաքական բնույթի և ապօրինի։

5 Март 2025 - 08:20 AMT
Соучредитель и председатель совета попечителей фонда «Азнавур» Николя Азнавур прокомментировал голодовку бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, подчеркнув, что теперь настала очередь армян поддержать его.
Он призвал армян показать миру, что армяне никогда не бросают тех, кто их поддержал.
«Сегодня я хочу обратить внимание на чрезвычайно срочную проблему. Рубен Варданян, человек, посвятивший свою жизнь Армении, её народу и будущему, более 500 дней несправедливо удерживается в Азербайджане. Несколько дней назад он объявил голодовку. Его воля на пути к справедливости непоколебима, но его здоровье и жизнь слишком ценны, чтобы подвергать их такому риску.
Рубен всегда был рядом с Арменией — своей гуманитарной деятельностью, инициативами и видением сильного, единого будущего. От образовательных и социальных программ до восстановления общин и стимулирования экономического развития — результаты его усилий видны в Армении и за её пределами. Всё, что он делал, было во благо всего армянства, ради нашего достоинства, наших прав и нашего стремления жить в мире.
Теперь наша очередь поддержать Рубена. Мы должны призвать его прекратить голодовку и позволить нам, армянам всего мира, помочь ему нести этот тяжёлый груз», — говорится в заявлении.
Азнавур добавил, что необходимо поднимать голос, организовывать информационные кампании, требовать действий, а самопожертвование Рубена Варданяна не должно стоить ему здоровья или жизни.
«Давайте объединяться. Давайте говорить громко. Давайте сделаем так, чтобы борьба Рубена не осталась незамеченной. Распространяйте его историю, требуйте справедливости и покажите миру, что армяне никогда не бросают тех, кто их поддержал. Рубен, мой дорогой друг, ты нам нужен сильным и рядом с нами. Прошу тебя, прекрати голодовку. Давай продолжим эту борьбу за справедливость вместе», — написал Николя Азнавур.
На судебном заседании в Баку состояние Рубена Варданяна ухудшилось из-за голодовки, и он отказался давать показания или отвечать на вопросы. Его адвокат Джаред Генсер призвал власти Азербайджана разрешить международным врачам его обследовать, предоставить ему срочную медицинскую помощь и контролировать его состояние. Также он потребовал отложить судебное разбирательство до прекращения голодовки.
Адвокат призвал мировых лидеров, в том числе премьер-министра Армении Никола Пашиняна, осудить этот судебный процесс, назвав его политически мотивированным и незаконным.