5 Մարտ 2025 - 10:11 AMT
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն, պատախասնելով լրատվամիջոցների հարցերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հոդվածի մասին, ասել է, թե ՀՀ–ն պետք է գործնական քայլեր ձեռնարկի հաղորդակցությունները բացելու համար։
Փաշինյանն իր հոդվածում նշել էր, որ Հայաստանի ճանապարհները բաց են ադրբեջանական տրանսպորտային միջոցների համար, տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաների բացումը նախապատրաստված է և իրագործման համար պետք է միայն Բաքվի համաձայնությունը։
Հաջիզադեն ասել է նաև, թե Հայաստանը 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո «որևէ իրական քայլ չի ձեռնարկել հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ», գրում է Minval.az-ը։
ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր ՀՀ հետ սահմանը փակած և 2023–ին Արցախի ամբողջական շրջափակում և էթնիկ զտում իրականացրած երկրի ներկայացուցիչը Հայաստանին մեղադրել է Նախիջևանի շրջափակման մեջ, որի հետ Ադրբեջանը մշտական կապի մեջ է Իրանի տարածքով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոդված է հրապարակել «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցության ուղիների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Ադրբեջանն ամենից հաճախ շահարկում է տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների հարցը՝ մեղադրելով Հայաստանին պայմանավորվածությունների չկատարման մեջ, սակայն, ըստ նրա, իրականությունն այն է, որ երկու կողմերն են պարտավորվել բացել տրանսպորտային և տնտեսական կապերը, և այս պահին Ադրբեջանի տարածքում չկա ոչ մի բաց ճանապարհ, երկաթուղի, խողովակաշար, էլեկտրահաղորդման գիծ կամ մալուխ, որոնք հնարավորություն կտային Հայաստանի կամ Հայաստանի տարածքով անցնող փոխադրամիջոցների տեղաշարժին:

5 Март 2025 - 11:37 AMT
Официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Хаджизаде, отвечая на вопросы СМИ о последней статье премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявил, что Армения должна предпринять конкретные шаги для открытия транспортных коммуникаций.
В своей статье Пашинян отметил, что армянские дороги открыты для азербайджанского транспорта, региональные коммуникации готовы, и для их реализации требуется лишь согласие Баку.
Хаджизаде также утверждает, что после окончания 44-дневной войны Армения не сделала ни одного реального шага к открытию коммуникаций, пишет Minval.az .
Несмотря на то, что Азербайджан с момента распада СССР держал границу с Арменией закрытой, а в 2023 году осуществил полную блокаду и этническую чистку в Карабахе, его представитель обвиняет Армению в блокаде Нахичевани — при том, что у Баку есть постоянное сообщение с анклавом через Иран.
Премьер-министр Никол Пашинян опубликовал статью на сайте агентства «Арменпресс» о коммуникационных путях между Арменией и Азербайджаном. В ней он указал, что Азербайджан часто использует этот вопрос для обвинений в адрес Армении, утверждая, что Ереван не выполняет договоренности. Однако, по его словам, реальность такова, что обе стороны обязаны открыть транспортные и экономические связи. В данный момент на территории Азербайджана нет ни одной открытой дороги, железной дороги, трубопровода, линии электропередачи или кабеля, которые позволяли бы передвижение армянского транспорта или транзит через Армению.