Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է փակել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տեղի ներկայացուցչությունը։ Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ Օրելի Լաշանը:
«Ադրբեջանի կառավարությունը մեզ տեղեկացրել է, որ նախատեսում է փակել Միջազգային Կարմիր խաչի կոմիտեի ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա նշել է, որ իշխանությունների հետ շփումները շարունակվում են։
«Սա մեր ոչ հրապարակային և երկկողմանի երկխոսության մի մասն է»,–ասել է նա։
Կառավարությունում ընդգծել են, որ այս քայլերը չեն նշանակում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության դադարեցում` Ադրբեջանը կշարունակի համագործակցել նրանց տարածաշրջանային և կենտրոնական գրասենյակների հետ։
Մինչդեռ, ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը հասանելիություն ունի Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին: Ամեն ամիս ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցելում են գերիներին, շփվում նրանց հետ և հնարավորություն տալիս կապ հաստատել ընտանիքների հետ։
Ադրբեջանում նախատեսվում է նաև մի քանի ՄԱԿ-ի գրասենյակների փակումը։ Պաշտոնական Բաքուն առաջարկել է դադարեցնել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP), ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA), Փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատարի (UNHCR) և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF) գործունեությունը երկրում։

Правительство Азербайджана намерено закрыть представительство Международного комитета Красного Креста (МККК) в стране. Об этом заявила Орели Лашан, специалист по связям с общественностью МККК.
«Правительство Азербайджана уведомило нас о своем намерении закрыть представительство МККК в Азербайджане», — сказала она, сообщает APA.
Она отметила, что диалог с властями продолжается.
«Это часть нашего непубличного и двустороннего взаимодействия», — добавила она.
Власти Азербайджана подчеркнули, что это решение не означает прекращение сотрудничества с международными организациями. Страна продолжит взаимодействие с их региональными и центральными офисами.
МККК является единственной международной организацией, имеющей доступ к удерживаемым в Азербайджане армянским пленным. Ежемесячно сотрудники МККК посещают заключенных, общаются с ними и помогают устанавливать связь с семьями.
Кроме того, в Азербайджане рассматривается возможность закрытия нескольких офисов ООН. Официальный Баку предложил прекратить деятельность Программы развития ООН (UNDP), Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA), Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR) и Детского фонда ООН (UNICEF) в стране.