Երեւանում շարունակվում է բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությունն, որին առաջին անգամ մասնակցում են ռեկորդային թվով մասնակիցներ շուրջ 42 երկրներից: Հաղթանակի գլխավոր հավակնորդներից մեկը Ռուսաստանի հավաքականն է, որը փետրվարին արդեն մասնակցել է Երեւանում կայացած միջազգային ընկերական մրցաշարին, իսկ այժմ դեռեւս ոչ մի պարտություն չի կրել: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է ՌԴ պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկոլայ Պավլովը, ռուս պատանիներն ամենայն լրջությամբ են պատրաստվել այս մրցաշարին, սակայն չեն պատրաստվում թերագնահատել իրենց մրցակիցներին: «Մինչ այժմ մենք հաջող ենք հանդես գալիս, սակայն չեմ ցանկանում կանխատեսումներ անել, քանի որ մեդալների մասին դեռեւս վաղ է խոսել: Ամեն ինչ կպարզաբանվի քառորդ եզրափակիչ մենամարտերի ժամանակ»,-ասել է Պավլովը:
ՌԴ հավաքականի մարզիչն իր գլխավոր մրցակիցն է համարում Կուբայի հավաքականին` նշելով նրանց բարձր մակարդակն ու մրցունակությունը: «Նախորդ առաջնություններում կուբացիները 2-3 բռնցքամարտիկ էին հայտագրում, իսկ այս անգամ գրեթե ամբողջական կազմով են ներկայացել, ուստի ես գտնում եմ, որ նրանք ընդհանուր թիմային հաղթանակի հիմնական հավակնորդներից մեկն են: Ուժեղ մրցակիցներ են նաեւ Ղազախստանի, Հայաստանի, Ուկրաինայի հավաքականները»,-ասել է Պավլովը: Նա նաեւ նշել է մրցաշարի կազմակերպման բարձր մակարդակը եւ գտնում է, որ Հայաստանը հանգիստ կարող է հավակնել նաեւ մեծահասակների Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնությունների անցկացմանը:

В Ереване продолжается юношеское первенство мира по боксу, в котором впервые принимает участие рекордное число сборных из 42 стран. Одним из главных конкурентов на победу является сборная России, которая в феврале уже принимала участие в международном товарищеском турнире в Ереване и пока на первенстве мира идет без поражений. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер юношеской сборной России по боксу Николай Павлов, российские юноши готовились к этому турниру со всей серьезностью, но недооценивать своих соперников ни в коем случае не собираются. «Пока мы выступаем успешно, но прогнозировать не хочу, поскольку говорить о медалях пока рано. Все прояснится после четвертьфинальных поединков», – сказал Павлов.
Наставник российской сборной одним из главных претендентов назвал кубинскую сборную, отметив их высокий боксерский уровень и конкурентабельность. «На прошлые первенства кубинцы заявляли 2-3 боксера, а на этом у них почти полный состав, поэтому я считаю, что они являются одним из основных претендентов на общекомандную победу. Также сильными конкурентами являются команды из Казахстана, Армении, Украины»,- отметил Павлов.
Он также отметил высокий уровень организации турнира и считает, что Армения спокойно может претендовать на проведение чемпионатов Европы и мира среди взрослых сборных.