Մարտի 6-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս հայ ռազմագերիների դեմ շինծու գործերով դատավարությունը։ Դատավորը տեղեկացրել է, որ Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի համար պետության հաշվին նոր պաշտպան է նշանակվել, ինչին վերջինս չի առարկել։
Գեներալ–մայոր Դավիթ Մանուկյանը Բաքվի դատարանում հայտարարել է, որ մարտնչել է Ադրբեջանի զինուժի դեմ, հայտնում է Azertag-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի, Մանուկյանը ներկայացրել է իր անցած մարտական ուղին՝ առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ շարքային զինվորից մինչև գեներալ–մայորի կոչում և մասնակցություն 44–օրյա պատերազմին։
Նա ասել է, որ զբաղվել է իր մասնագիտական պարտականություններով, այն է՝ «մարտական պատրաստությամբ»՝ մերժելով «պատերազմ նախապատրաստելու» մեղադրանքները։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, նա նաև ասել է, որ երբևէ չի մասնակցել Անվտանգության խորհրդի նիստներին։
44-օրյա պատերազմի իրադարձությունների մասին պատմելիս Մանուկյանը նշել է, որ իր մեքենան խոցվել է «Բայրաքթար» անօդաչուով։ Նա նաև ասել է, որ 2020–ից հետո ՊԲ–ում մեծ կրճատումներ են եղել՝ դիվիզիոնը կրճատվել է մինչև բրիգադի մակարդակի։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Դավիթ Մանուկյանը, պատասխանելով Ստեփանակերտի իր տանը հայտնաբերված զենքի մասին հարցին, ասել է, որ մեկը ատրճանակ է, մյուսը՝ որսորդական հրացան, և որ «երկուսն էլ գրանցված են ՀՀ ոստիկանության վարչությունում», գրում է Trend-ը։
Ռազմագերի Դավիթ Ալավերդյանը դատական նիստում ասել է, որ իր հանդեպ «վերաբերմունը եղել է մարդկային», գրում է Trend-ը։
Շինծու գործով անցնող Գարիկ Մարտիրոսյանն ասել է, որ մասնակցել է ինչպես առաջին Ղարաբաղյան պատերազմին, այնպես էլ՝ 44–օրյա։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Մարտիրոսյանն ասել է, որ առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում եղել է Աղդամի շրջանի առաջնագծում։
«Մենք Ասկերանի շրջանում էինք Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ Ես այնտեղ էի նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում», — ասել է նա, հայտնում է Trend-ը։
Բաքվում ընթացող դատական նիստում սկսվել է փաստաթղթերի ուսումնասիրության փուլը։
Նշվում է, որ Բակո Սահակյանը կարճ ելույթ է ունեցել, ներկայացնելով իր գործունեությունը նախագահի պաշտոնում, սակայն ոչ մի բառ այդ ելույթից չի մեջբերվում։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևը, որը ներկայացնում է պետական մեղադրանքը, դատարանում ներկայացրել է պատմական փաստաթղթեր, այդ թվում՝
- ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի 1988թ․ փետրվարի 20-ի որոշումը՝ «Ադրբեջանի և Հայաստանի Գերագույն խորհուրդներին դիմելու մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից Հայաստանի ԽՍՀ կազմ փոխանցելու վերաբերյալ»;
- Հայաստանի Գերագույն խորհրդի 1988թ․ հունիսի 15-ի որոշումը՝ «ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից հանելու և Հայաստանի ԽՍՀ-ին փոխանցելու մասին»;
- ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1988թ․ հուլիսի 18-ի որոշումը, որով Հայաստանի Գերագույն խորհրդի հունիսի 15-ի որոշումը և ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի դիմումը ճանաչվել են Սահմանադրությանը հակասող;
- ԽՍՀՄ Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը;
- Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի 1991թ․ օգոստոսի 30-ի որոշումը՝ Ադրբեջանի անկախության վերականգնման մասին;
- 1991թ․ սեպտեմբերի 2-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին հռչակագիրն ու որոշումը», ինչպես նաև այլ փաստաթղթեր։
- Այնուհետև գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարություններով օգնական Թուգայ Ռահիմլին և պետական մեղադրող Ֆուադ Մուսաևը թվարկել են հայկական ջոկատները՝ «Մեծ Տիգրան», «Դավիթ Սասունցի», «Արչիվ», «Դաշնակցականներ», «Շուշի», «Սասուն», «Մարալ», «Աղդերեի ջոկատ», «Խանքենդու գունդ», «Սիսիանի ջոկատ», «Հադրութի ջոկատ», «Սասնա Ծռեր ջոկատ», «Խաչլիլար», «Երկրապահ կամավորականների ջոկատ», «Մալաթիա», «Արաբո», «Մուշ», գրում է Azertag-ը։
Այնուհետև Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին հարցեր են ուղղվել վերը նշված փաստաթղթերի վերաբերյալ, ինչպես նաև ջոկատների ղեկավարների և անդամների մասին։ Ղուկասյանն ասել է, որ ջոկատների ղեկավարների անունները հայտնի են, սակայն ինքը չի ցանկանում դրանք հրապարակել։

6 марта в Военном суде Баку продолжился судебный процесс против политических и военных лидеров Арцаха, а также других армянских военнопленных по сфабрикованным обвинениям. Судья сообщил, что для бывшего президента Арцаха Бако Саакяна назначен новый государственный защитник, против чего он не возражал.
Генерал-майор Давид Манукян заявил в суде, что сражался против азербайджанских вооруженных сил, сообщает Azertag. Он подробно рассказал о своей военной карьере, начиная с участия в первой карабахской войне в качестве рядового солдата до получения звания генерал-майора и участия в 44-дневной войне.
Манукян отметил, что выполнял свои профессиональные обязанности, а именно «боевую подготовку», отвергая обвинения в «подготовке к войне». По данным азербайджанских СМИ, он также сообщил, что никогда не участвовал в заседаниях Совета безопасности.
Рассказывая о событиях 44-дневной войны, Манукян отметил, что его автомобиль был поражен беспилотником «Байрактар». Он добавил, что после 2020 года в Армии обороны произошли значительные сокращения, и дивизии были сокращены до уровня бригад.
Отвечая на вопросы о найденном в его доме в Степанакерте оружии, Манукян пояснил, что это были пистолет и охотничье ружье, оба зарегистрированы в полиции Республики Армения, сообщает Trend.
Военнопленный Давид Аллахвердян заявил в ходе судебного заседания, что к нему относились «по-человечески».
Обвиняемый Гарик Мартиросян сообщил о своем участии как в первой карабахской войне, так и в 44-дневной. По данным азербайджанских СМИ, Мартиросян сказал, что во время первой карабахской войны он находился на передовой в Агдамском районе. «Во время второй карабахской войны мы были в Аскеранском районе. Я был там и в течение 44-дневной войны», — сказал он, сообщает Trend.
Судебное разбирательство в Баку вступило в фазу изучения документов. Сообщается, что бывший президент Арцаха Бако Саакян выступил с краткой речью, представив свою деятельность на посту президента, однако ни одна цитата из его выступления не приводится.
Старший помощник генерального прокурора Азербайджана Вусал Алиев, представляющий государственное обвинение, представил суду исторические документы, в том числе:
- Решение Областного совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) от 20 февраля 1988 года об обращении в Верховные Советы Азербайджанской и Армянской ССР с просьбой о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР;
- Решение Верховного Совета Армении от 15 июня 1988 года об исключении НКАО из состава Азербайджанской ССР и его включении в состав Армянской ССР;
- Решение Президиума Верховного Совета СССР от 18 июля 1988 года, которым решение Верховного Совета Армении от 15 июня и обращение Областного совета НКАО были признаны противоречащими Конституции;
- Статья 78 Конституции СССР;
- Решение Верховного Совета Азербайджана от 30 августа 1991 года о восстановлении независимости страны;
- Декларация и решение о провозглашении "Нагорно-Карабахской Республики" от 2 сентября 1991 года, а также другие документы.
После этого специальный помощник генерального прокурора Тугай Рахимли и государственный обвинитель Фуад Мусаев перечислили имена армянских военных отрядов.
Бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян был допрошен по поводу представленных документов, а также о лидерах и членах указанных отрядов. Гукасян заявил, что имена командиров этих отрядов известны, однако он не хочет их разглашать.