Ռուսաստանը հուսով է, որ Հայաստանի հետ կապված իրավիճակը և անդամակցության սառեցումը ՀԱՊԿ–ում դրական հանգուցալուծում կունենա։ Այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը՝ հավելելով, որ երկխոսությունը շարունակվում է, ներառյալ երկկողմ օրակարգի քննարկումները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին;
Պանկինը նաև ասել է, որ եթե Հայաստանը մինչև 2025–ի վերջը չվճարի իր անդամավճարը ՀԱՊԿ բյուջե, կազմակերպության անդամ երկրները կարող են քննարկել հետագա քայլերը, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի հեռացումըը չի դիտարկվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հնարավոր է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ին ստեղծվի իրավիճակ, երբ երկու տարի վճարում չի արվել, և երկրները կարող են քննարկել տարբեր սցենարներ», – նշել է Պանկինը։
Պանկինը նաև ասել է, որ Հայաստանը չի ներկայացրել պաշտոնական ծանուցում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու մասին և չի նախատեսում լքել այն, այլ պարզապես կասեցրել է իր գործունեությունը։
«Երևանը չի ծանուցել մեզ դուրս գալու մասին, նրանք չեն պատրաստվում լքել ՀԱՊԿ-ը, նրանք պարզապես կասեցրել են իրենց ակտիվությունը, բայց շարունակում են մնալ կազմակերպության անդամ», – նշել է Պանկինը։
2024 թվականի փետրվարին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ երկիրը կասեցնում է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Նա նաև ընդգծել էր, որ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ վերադարձը գնալով ավելի բարդ է դառնում, եթե ոչ անհնար, քանի որ, իր խոսքով, «վերադարձի կետն» արդեն անցել է։
ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել էր, որ արևմտյան երկրները դրդել են Հայաստանի իշխանություններին կասեցնել իրենց մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էլ նշել էր, որ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, թե ՀԱՊԿ-ը «Հայաստանին լքել է դժվարության պահին», չի համապատասխանում իրականությանը։

Заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин выразил надежду на положительное разрешение ситуации с приостановкой членства Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Он подчеркнул, что диалог с Ереваном продолжается, охватывая как двустороннюю, так и многостороннюю повестку.
Панкин также отметил, что если Армения не оплатит свои членские взносы в бюджет ОДКБ до конца 2025 года, страны-участницы могут рассмотреть различные сценарии. Однако он указал, что исключение из организации маловероятно. Он пояснил, что к 1 января 2026 года ситуация с двухлетней задолженностью может побудить государства-члены обсудить возможные действия.
Кроме того, Панкин уточнил, что Армения не подавала официального уведомления о выходе из ОДКБ и не планирует покидать организацию. Вместо этого Ереван приостановил свою активность, но остается государством-членом.
В феврале 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о приостановке участия страны в ОДКБ. Он подчеркнул, что возвращение Армении в организацию становится все более сложным, предполагая, что "точка невозврата" уже пройдена.
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что западные страны повлияли на армянские власти, побудив их приостановить участие в ОДКБ. Министр иностранных дел России Сергей Лавров также отметил, что заявление Пашиняна о том, что ОДКБ "оставила Армению в беде", не соответствует действительности.