7 Մարտ 2025 - 12:43 AMT
Սիրիայում բախումներ են սկսվել կառավարակն ուժերի և այդ երկրի նախկին նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցների միջև, որի հետևանքով ավելի քան 70 զոհ կա և տասնյակ վիրավորներ, հայտնում է Al Arabia-ն։
«Ավելի քան 70 զոհված, տասնյակ վիրավորներ և գերեվարվածներ՝ Սիրիայի ափերին պաշտպանության և ներքին գործերի նախարարությունների անդամների ու նախկին վարչակարգի բանակի զինյալների միջև արյունալի բախումների արդյունքում», – գրել է Սիրիայի Մարդու իրավունքների դիտարկման կենտրոնը X-ում։
Նախօրեին կենտրոնը հաղորդել էր, որ մարտի 6–ին կառավարական ուժերի և ալ-Ասադի աջակիցների միջև տեղի ունեցած բախումները 48 զոհի պատճառ էին դարձել Ջաբլեհ քաղաքում և հարակից գյուղերում։ Ըստ կենտրոնի, դրանք «ամենաարյունալի հարձակումներն էին նոր իշխանությունների հետ Ասադը տապալումից հետո»։
Ալավի համայնքի առաջնորդները կոչ են արել «խաղաղ ցույցերի»՝ արձագանքելով ուղղաթիռային հարվածներին, որոնք, ըստ նրանց, «թիրախավորել են խաղաղ բնակիչների տները», ասվում է Facebook-ում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Անվտանգության ուժերը պարետային ժամ են սահմանել ալավիներով բնակեցված շրջաններում, այդ թվում՝ Լաթաքիայում, Տարտուսի նավահանգստային քաղաքում և Սիրիայի երրորդ խոշոր քաղաք Հոմսում, հաղորդել է պետական SANA գործակալությունը։
Միևնույն ժամանակ, երկրի այլ քաղաքներում հավաքներ են անցկացվել «անվտանգության ուժերին աջակցելու» համար, նշել է աղբյուրը։
Լարվածությունը սրվել է Բեյթ Աանա բնակավայրում՝ Սուհայիլ ալ-Հասանի ծննդավայրում, որտեղ տեղացիները խոչընդոտել էին անվտանգության ուժերին՝ ձերբակալելու զենքի առևտրով զբաղվող մի անձի, ըստ Սիրիայի Մարդու իրավունքների դիտարկման կենտրոնի։ Դրանից հետո անվտանգության ուժերը սկսեցին գործողություն այդ տարածքում, ինչը հանգեցրեց զինված բախումների։
Կենտրոնը հայտնել է, որ առնվազն չորս խաղաղ բնակչի սպանությունը Լաթաքիայի անվտանգության գործողության ընթացքում ևս ավելացրել է լարվածությունը։
Անվտանգության ուժերը մարտի 4–ին Դաաթուր թաղամասում իրականացրել են գործողություն՝ ի պատասխան «ալ-Ասադի ուժերի մնացորդների» կողմից իրականացված դարանակալման, որի հետևանքով զոհվել էին երկու անվտանգության ծառայողներ, հաղորդել է պետական լրատվամիջոցը։
Ալ-Ասադի իշխանությունը տապալվել է դեկտեմբերի 8-ին՝ «Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ» խմբավորման ծայրահեղական զինյալների կայծակնային հարձակման հետևանքով։ Այդ ժամանակից ի վեր նոր իշխանությունները լայնածավալ գործողություններ են սկսել՝ վերացնելու ալ-Ասադի կողմնակիցներին նրա նախկին հենակետերում։
Բնակիչներն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները հաղորդել են խախտումների մասին՝ այդ թվում տների բռնագրավումներ, դաշտային մահապատիժներ և առևանգումներ։ Սակայն նոր իշխանությունները այդ մեղադրանքները որակել են որպես «առանձին միջադեպեր» և խոստացել պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։

7 Март 2025 - 13:16 AMT
Более 70 человек погибли, а десятки получили ранения в Сирии в результате ожесточённых боёв между правительственными силами безопасности и вооружёнными формированиями, верными свергнутому правителю Башару аль-Асаду, сообщила в пятницу мониторинговая группа, сообщает Al-Arabiya.
«Более 70 убитых, десятки раненых и захваченных в результате кровопролитных столкновений и засад на сирийском побережье между членами Министерства обороны и внутренних дел и боевиками армии бывшего режима», – заявила Сирийская обсерватория по правам человека в публикации на X.
Ранее группа сообщала, что в четверг ожесточённые столкновения между силами безопасности и сторонниками аль-Асада привели к гибели 48 человек в прибрежном городе Джабла и соседних деревнях. Обсерватория назвала эти нападения «самыми жестокими атаками на новые власти с момента свержения аль-Асада» в декабре.
Лидеры алавитской общины выступили с призывом к «мирным протестам» в ответ на вертолётные удары, заявив, что атаки были направлены против «домов мирных жителей». Об этом говорится в заявлении, опубликованном на Facebook.
Силы безопасности ввели комендантский час в районах с алавитским населением, включая Латакию, портовый город Тартус и третий по величине город страны Хомс, сообщило государственное агентство SANA. В то же время в других городах страны прошли массовые собрания «в поддержку сил безопасности», добавило агентство.
Обострение ситуации произошло после того, как жители деревни Бейт-Ана, родного поселения Суһайля аль-Хасана, воспрепятствовали задержанию человека, подозреваемого в торговле оружием, сообщила Сирийская обсерватория по правам человека. В ответ силы безопасности начали операцию в этом районе, что привело к столкновениям с вооружёнными группами.
По данным Обсерватории, убийство как минимум четырёх мирных жителей во время операции в Латакии также усилило напряжённость. Силовики начали кампанию во вторник в районе Даатур после засады, устроенной «остатками милиции аль-Асада», в результате которой погибли два сотрудника служб безопасности, сообщили государственные СМИ.
Аль-Асад был свергнут 8 декабря в результате молниеносного наступления боевиков экстремистской группировки «Хайят Тахрир аш-Шам». С тех пор новые власти страны ведут широкомасштабные операции по ликвидации сторонников аль-Асада в его бывших опорных пунктах.
Местные жители и правозащитные организации сообщали о нарушениях во время этих операций, включая захват жилья, внесудебные казни и похищения. Однако новые власти назвали эти случаи «единичными инцидентами» и пообещали привлечь виновных к ответственности.