10 Մարտ 2025 - 09:16 AMT
Google-ը 2021-2024 թթ․ ավելի քան 16,000 ադրբեջանական ալիք է արգելափակել YouTube-ում, որոնցով Հայաստանին քննադատող ու ադրբեջանական կառավարությանը փառաբանող բովանդակություն է տարածվել։ Այդ մասին նշվում է ընկերության Սպառնալիքների վերլուծության խմբի (Threat Analysis Group) տեղեկագրում
Սակայն ամենամեծ բացահայտումները կատարվել են 2024-ին, երբ միայն մեկ տարվա ընթացքում Google-ի մասնագետներն արգելափակել են ավելի քան 14,000 յութուբյան ալիք, ինչը կազմում է այս հետաքննության շրջանակում փակված ալիքների 87%-ը, հայտնում է «Հետքը»։
Ադրբեջանի հետ առնչվող քարոզչական գործունեությանն այս զեկույցներում առաջին անգամ անդրադարձ է եղել 2021-ի երկրորդ եռամսյակում, երբ հունիսին արգելափակվել էր ադրբեջանական բանակին աջակցող բովանդակություն տարածող 33 ալիք։ Google-ի մասնագետները նշել էին, որ այդ ալիքների գործելաոճը համընկնում էր Facebook-ի կողմից նախկինում բացահայտված կեղծ քարոզչական ցանցերի հետ։
Դեռևս 2020 թվականի հոկտեմբերին Facebook-ը (ներկայում՝ Meta) Ադրբեջանի տարածքում բացահայտել էր կեղծ օգտահաշիվներով գործող քարոզչական ցանց, որի հրապարակումները հիմնականում ադրբեջաներեն, ինչպես նաև ռուսերեն ու անգլերեն լեզուներով անդրադառնում էին տարածաշրջանային զարգացումներին, քաղաքականությանը և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։ Դրանցում գովաբանվում էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը, ինչպես նաև հերքվում էին Ադրբեջանի կառավարության հասցեին հնչող մարդու իրավունքների խախտման մեղադրանքները, մինչդեռ ընդդիմադիր գործիչները մեղադրվում էին դավաճանության մեջ։
Facebook-ի այս բացահայտումից հետո Google-ը ևս սկսել է մանրամասն ուսումնասիրել Ադրբեջանի հետ կապված քարոզչական գործունեությունը։ Եթե 2021-ին արգելափակվել էր 33 ալիք, ապա հաջորդ տարի դրանց թիվն արդեն հասել էր 516-ի։ Սակայն ամենամեծ բացահայտումները կատարվել են 2024-ին:
Google-ի Սպառնալիքների վերլուծության խումբը շեշտել է, որ արգելափակված ալիքներն ադրբեջանական քարոզչական ցանցի միայն մի մասն են, որոնք ուղղված են եղել նաև Հայաստանի դեմ։ Այս ալիքները բացահայտվել են ընկերության ներքին հետաքննության շրջանակում և չեն առնչվում YouTube-ի քաղաքականության խախտման այլ դեպքերի հետ։
Ըստ զեկույցների՝ 2024-ին այս հետաքննության վերաբերյալ տվյալներ սկսվել են գրանցվել հունիսից, և ամիս առ ամիս արգելափակված ալիքների թիվը շարունակաբար աճել է։
Նշվում է, որ զեկույցներում կոնկրետ թվեր չեն հրապարակվում այդ ալիքների տարածած տեսանյութերի քանակի, դրանց դիտումների կամ աշխարհագրական ազդեցության մասին։ Սակայն ակնհայտ է, որ ադրբեջանական քարոզչական գործողությունները դարձել են Google-ի հետաքննության առաջնային ուղղություններից մեկը։
Հատկանշական է, որ 2024-ին այս գործողությունները ըստ ծավալի երրորդն են եղել՝ զիջելով միայն Չինաստանի և Ռուսաստանի հետ կապվող քարոզչական արշավներին։
Բացի այդ, 2023-ի հոկտեմբերին ռուսերեն, ադրբեջաներեն և թուրքերեն լեզուներով Արցախի վերաբերյալ ադրբեջանական դիրքորոշումն արտացոլող 57 ալիք ևս արգելափակվել է՝ մեկ այլ հետաքննության շրջանակում։ Այդ ալիքները, ըստ Google-ի զեկույցի, կապվել են Ռուսաստանի հետ, սակայն դրանց բովանդակությունը հիմնականում քննադատել է հենց Ռուսաստանին ու Հայաստանին։
Սպառնալիքների վերլուծության խումբը նախկինում մեկ անգամ ևս անդրադարձել էր հայերեն բովանդակության արգելափակմանը՝ նշելով, որ Google News-ում հայերենով և վրացերենով տարածվել է ռուսամետ տեղեկատվություն՝ անդրադառնալով երկու երկրների քաղաքական իրադարձություններին։
Նշվում է, որ չնայած դժվար է գնահատել ադրբեջանական քարոզչության իրական ազդեցությունը, սակայն արգելափակված ալիքների մեծ թիվը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը տեղեկատվական պատերազմի թվային ճակատում զգալի ռեսուրսներ է ներդրել։ Տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնք մշակում են նման հետաքննություններ, հաճախ հղում են անում միմյանց տվյալներին՝ բացահայտելով քարոզչական գործողությունների համակարգված բնույթը։

10 Март 2025 - 13:41 AMT
Google заблокировал более 16 000 азербайджанских каналов на YouTube в период с 2021 по 2024 годы за распространение контента, критикующего Армению и прославляющего власти Азербайджана. Об этом говорится в отчете Группы анализа угроз (Threat Analysis Group, TAG) компании.
Самые масштабные блокировки пришлись на 2024 год, когда специалисты Google закрыли более 14 000 каналов, что составляет 87% всех аккаунтов, отключенных в рамках данного расследования, сообщает «Hetq».
Впервые деятельность азербайджанских пропагандистских сетей была отражена в отчетах Google во втором квартале 2021 года, когда в июне было заблокировано 33 канала, распространявших контент в поддержку армии Азербайджана. Тогда специалисты Google отметили, что принципы работы этих аккаунтов совпадают с ранее выявленными Facebook фальшивыми пропагандистскими сетями.
Еще в октябре 2020 года Facebook (ныне Meta) раскрыл пропагандистскую сеть в Азербайджане, использующую фальшивые аккаунты для распространения контента на азербайджанском, русском и английском языках. Эти публикации затрагивали региональные события, политику и армяно-азербайджанские отношения, восхваляли президента Ильхама Алиева и правящую партию «Ени Азербайджан», отрицали нарушения прав человека азербайджанскими властями, а оппозиционных деятелей обвиняли в предательстве.
После этих разоблачений Google начал собственное детальное расследование азербайджанской пропагандистской деятельности. Количество заблокированных каналов резко увеличилось – с 33 в 2021 году до 516 в 2022 году, а затем резко возросло в 2024 году.
Группа анализа угроз Google подчеркнула, что заблокированные каналы представляют собой лишь часть более широкой азербайджанской пропагандистской сети, ориентированной, в том числе, против Армении. Эти аккаунты были отключены в рамках внутреннего расследования компании, а не из-за нарушений стандартных политик YouTube.
Согласно отчетам, отслеживание этой сети началось в июне 2024 года, после чего количество заблокированных каналов стабильно росло каждый месяц. Однако в документах не приводятся конкретные данные о количестве видео, их просмотрах или географическом охвате. Тем не менее, судя по масштабам операции, Азербайджан вложил значительные ресурсы в информационную войну.
Примечательно, что в 2024 году по объемам заблокированной пропаганды Азербайджан занял третье место, уступая только Китаю и России.
Кроме того, в октябре 2023 года Google в ходе другого расследования заблокировал 57 азербайджанских каналов, распространявших контент об Арцахе (Нагорном Карабахе) на русском, азербайджанском и турецком языках. Согласно отчету Google, эти каналы были связаны с Россией, однако их основное содержание критиковало саму Россию и Армению.
Группа анализа угроз ранее также упоминала блокировку армяноязычного контента, указывая, что в Google News на армянском и грузинском языках распространялась пророссийская информация, касающаяся политических событий в двух странах.
Хотя оценить реальное влияние азербайджанской пропаганды сложно, количество заблокированных каналов свидетельствует о масштабной и организованной кампании. Технологические компании, расследующие подобные действия, используют данные друг друга, выявляя системную дезинформацию.