Մարտի 10-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է շինծու գործերով Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի և այլոց դատավարությունը:
Յուրաքանչյուրն ապահովվել էր իր համար հասկանալի լեզվով թարգմանիչով, ինչպես նաև փաստաբաններով, հայտնում է APA-ն։
Հայ ռազմագերիներին հարցեր են ուղղել Ղարաբաղյան շարժման առաջին հանրահավաքների և դրանց մասնակիցների մասին։
Նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանն ասել է, որ այդ ժամանակ զբաղեցրել է «Սովետական Հայաստան» թերթի փոխխմբագրի պաշտոնը և գրել է Ղարաբաղյան հակամարտության թեմաներով: Թերթը հրատարակվել է մինչև 1991 թվականը, որից հետո դրա թողարկումը դադարեցվել է:
Ղուկասյանը հայտնել է, որ Ղարաբաղում ռուսաց լեզվով ուսուցմամբ դպրոց է ավարտել, սակայն հայկական դպրոցների թիվն այնտեղ ավելի մեծ էր, քան ռուսականների և ադրբեջանականներինը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի՝ նա ասել է, թե Ղարաբաղում երբեք «հայերենի հետ կապված խնդիրներ չեն եղել»։
«Մեծ Հայաստանի» գաղափարաբանության վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ Ղուկասյանն այն անվանել է առասպել ու հավելել. «Ես վաղուց այլևս չեմ հավատում «Մեծ Հայաստանի» մասին հեքիաթներին։ «Մեծ Հայաստանի» գաղափարը առասպել է։ Ես ապրում եմ իրական կյանքում և երբեք դա լուրջ չեմ ընդունել»։
Նշվում է, որ, պետական մեղադրանքի կողմի դատախազների հարցերին պատասխանելով, Ղուկասյանը խոսել է նաև Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին։ Նա հայտնել է, որ 1988-ին Ղարաբաղում անցնող ցույցերի հիմնական բանախոսը եղել է Արկադի Մանուչարովը։
«Ես չեմ հիշում Ռոբերտ Քոչարյանի ելույթները։ Մենք սովորել ենք ռուսական սեկտորում, ուստի նրա մոտ, ինչպես և իմ, եղել են դժվարություններ գրական հայերենի հետ։ Հնարավոր է, որ նա եղել է ցույցերի կազմակերպիչներից մեկը, քանի որ անդամ էր «Կռունկ» կազմակերպության»,–ասել է Ղուկասյանը։
Ընդմիջումից հետո հարցեր են ուղղվել Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի Բակո Սահակյանն, իբր ասել է, որ Ղարաբաղում զինվելու առաջին կոչը հնչել է հանրահավաքների ընթացքում։
«Զենքի մի մասը հայթայթվել է տեղակայված խորհրդային ռազմական ստորաբաժանումներից, մի մասը բերվել է Հայաստանից։ Սրանք էին հիմնական ուղղությունները, որոնք կապված էին զինվելու հետ»,–ասել է նա։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Ղարաբաղյան իրադարձությունների մեկնարկի ժամանակ եղել է 14 տարեկան։ Նա պնդել է, որ դպրոցական լինելու պատճառով չի մասնակցել հանրահավաքներին, սակայն տեղեկացված է եղել այնտեղ ելույթ ունեցող անձանց մասին։
Նա ասել է. «Ինձ հայտնի է, որ հանրահավաքներին ելույթ են ունեցել գրողներ Գուրգեն Գաբրիելյանը, Վարդան Հակոբյանը, Առաչի Բեգլարյանը։ Գուրգեն Գաբրիելյանը մանկագիր էր, ես միայն դա գիտեմ»։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը հայտնել է, որ տեղի բանակը կազմավորվել է տարբեր զինված խմբավորումներից, սակայն ինքը դրանց մեջ ներգրավված չի եղել։ Նա նշել է նաև, որ Արայիկ Հարությունյանի հետ ծանոթացել է 1990 թվականին։

10 марта в военном суде Баку продолжился политически мотивированный процесс над представителями бывшего военно-политического руководства Арцаха, включая Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна и других.
По данным APA, каждому из обвиняемых был предоставлен переводчик и адвокат.
Армянским военнопленным задавали вопросы о первых митингах Карабахского движения и их участниках.
Бывший президент Аркадий Гукасян заявил, что в тот период занимал должность заместителя редактора газеты «Советская Армения», где писал о карабахском конфликте. Газета издавалась до 1991 года, после чего ее выпуск был прекращен.
Гукасян рассказал, что учился в школе с русским языком обучения в Карабахе, однако количество армянских школ там превышало число русских и азербайджанских.
По версии азербайджанских СМИ, он также якобы заявил, что «проблем с армянским языком в Карабахе никогда не было».
Отвечая на вопрос о концепции «Великой Армении», Гукасян назвал ее мифом, сказав: «Я давно перестал верить в сказки о «Великой Армении». Это миф. Я живу в реальном мире и никогда не воспринимал это всерьез».
Отмечается, что, отвечая на вопросы обвинения, Гукасян также говорил о бывшем президенте Армении Роберте Кочаряне. Он заявил, что в 1988 году главным оратором на митингах в Карабахе был Аркадий Манучаров.
«Я не помню выступлений Роберта Кочаряна. Мы учились в русскоязычном секторе, поэтому у него, как и у меня, были трудности с литературным армянским. Возможно, он был одним из организаторов митингов, так как являлся членом организации «Крунк»», – отметил Гукасян.
После перерыва были допрошены бывшие президенты Карабаха Бако Саакян и Араик Арутюнян.
По данным азербайджанских СМИ, Бако Саакян якобы заявил, что первые призывы к вооружению в Карабахе прозвучали на митингах: «Часть оружия была добыта из советских военных частей, часть доставлена из Армении. Это были основные источники вооружения», – сказал он.
Араик Арутюнян отметил, что на момент начала карабахских событий ему было 14 лет. Он утверждает, что не участвовал в митингах, поскольку был школьником, но знал, кто там выступал.
«Мне известно, что на митингах выступали писатели Гурген Габриелян, Вардан Акопян и Арач Бегларян. Гурген Габриелян был детским писателем, это все, что я о нем знаю», – сказал Арутюнян.
По данным азербайджанских СМИ, бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян заявил, что армия формировалась из различных вооруженных группировок, однако он сам в них не участвовал. Также он сообщил, что познакомился с Араиком Арутюняном в 1990 году.
Следующее заседание назначено на 13 марта, на нем продолжится допрос обвиняемых.
МИД Армении выступил с заявлением, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к вопросу освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане, а также к грубым процессуальным нарушениям и явным признакам пыток в отношении некоторых из них на постановочных судебных процессах.