Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որի շինծու գործով դատավարության հերթական նիստը շարունակվել է մարտի 11–ին, բողոք է հայտնել դատավորների կոլեգիայի կազմի վերաբերյալ՝ նշելով, որ իր նախորդ նիստերին ներկայացրած մի շարք միջնորդություններ մերժվել են։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վյուսալ Ալիևը, արձագանքելով այս բողոքին, նշել է, որ նմանատիպ միջնորդություններ նախկինում արդեն քննարկվել են, և դրանց վերաբերյալ որոշումներ են ընդունվել, գրում է Minval.az-ը։
Նախագահող դատավոր Զեյնալ Աղաևը մերժել է Վարդանյանի բողոքը՝ նշելով, որ սա արդեն մեղադրյալի չորրորդ փորձն է վիճարկել դատավորների կազմը նույն հիմնավորումներով։ Նա ընդգծել է, որ բոլոր առաջ քաշված փաստարկներն արդեն մանրամասն ուսումնասիրվել են, դրանց վերաբերյալ որոշումներ կայացվել են, և ընթացիկ դատական գործընթացի ընթացքում նոր ապացույցներ չեն ներկայացվել։
Վարդանյանը հրաժարվել է պատասխանել հարցերին։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ մեղադրանքներ են առաջ քաշվել անգամ Արցախի տարածքում ականների պայթյունից վնասվածքներ ստացած ադրբեջանցիների դրվագներով։ Դատական նիստում ելույթ ունեցած այդ «տուժողները խստագույն պատիժ» են պահանջել Վարդանյանի համար, հայտնում է Azertag-ը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Վարդանյանի դեմ ցուցմունք է տվել նաև ոմն հայազգի Հայրապետյան Կամոն՝ նշելով, թե Վարդանյանի գալուց հետո «Ղարաբաղի տարածքում ականապատման աշխատանքները զգալիորեն ակտիվացել են, այդ ականների վերաբերյալ տեղեկատվական պաստառներ են տեղադրվել դպրոցներում, շենքերի շուրջ, անտառներում և անմարդաբնակ տարածքների մոտ», հայտնում է Minval.az-ը։
Ըստ այսպես կոչված «վկայի», Վարդանյանի միջոցներով ստեղծվել են երեք ռազմական պահեստներ՝ երկու՝ Ստեփանակերտի շրջակայքում և մեկը՝ Ասկերանում, իսկ դեպի այդ պահեստներ տանող ճանապարհները պահպանվում էին զինված անձանց կողմից:

Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, судебный процесс которого по сфабрикованному делу продолжился 11 марта, обжаловал состав коллегии судей, отметив, что ряд его ходатайств на предыдущих заседаниях были отклонены.
Старший помощник Генерального прокурора Вюсал Алиев, комментируя жалобу, заявил, что аналогичные ходатайства уже рассматривались ранее и по ним приняты решения, сообщает Minval.az .
Председательствующий судья Зейнал Агаев отклонил жалобу Варданяна, отметив, что это уже четвертая попытка подсудимого оспорить состав суда по тем же основаниям. Он подчеркнул, что “все доводы были подробно изучены, решения приняты, а в ходе текущего судебного процесса новых доказательств представлено не было.”
Варданян отказался отвечать на вопросы.
Против Рубена Варданяна выдвинуты обвинения, в том числе связанные со случаями ранений азербайджанцев на территории Арцаха в результате взрывов мин. Выступавшие на суде «потерпевшие» потребовали для него максимально строгого наказания, сообщает Azertag.
Согласно азербайджанским СМИ, некий этнический армянин Камо Айрапетян дал показания против Варданяна, заявив, что после его приезда «минирование территории Карабаха значительно активизировалось, а предупреждающие таблички размещались в школах, возле зданий, в лесах и безлюдных районах», передает Minval.az .
Так называемый «свидетель» также утверждал, что Варданян финансировал создание трех военных складов — двух в окрестностях Степанакерта и одного в Аскеране, а ведущие к ним дороги охранялись вооруженными людьми.
Следующее заседание состоится 18 марта.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который в настоящее время находится в заключении в Баку по политически мотивированному делу, передал через свою семью аудиопослание, подчеркнув, что всегда поступал в соответствии со своими моральными принципами и никогда им не изменял, даже в самые трудные моменты.
"Я осознавал, на что иду, был готов и готов к еще более тяжелым условиям. Я не жертва, и мне не нужно сочувствие — это был осознанный выбор," — сказал он.