12 Մարտ 2025 - 09:30 AMT
Ադրբեջանի դատարանում, որտեղ շարունակվում է Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատավարությունը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, երկու հայ վկա է ցուցմունք տվել։
Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է պատասխանել որևէ հարցի։
«Վկաները» պնդել են, թե Վարդանյանը «ֆինանսավորել է 45-50 տարեկան անձանց խմբերի ստեղծումը՝ Ադրբեջանի դեմ պայքարելու համար, մասնակցել է տարածքների ականապատմանը, ինչպես նաև նախաձեռնել երեք ռազմական պահեստների կառուցումը»։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, այդ վկաներն են Կամո Էդուարդի Հայրապետյանը և Մուշեղ Գուրգենի Գրիգորյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Արցախցի Արմինե Մարտիրոսյանը նշել է, որ Կամոյի հորն ադրբեջանցիները սպանել են Բաքվում՝ հակամարտության սկզբում՝ մետրոյի «Գանջլիկ» կայարանի մոտ։ Կամոն հոր դին գտել է շտապօգնության հիվանդանոցի դիահերձարանում։ Նրան ստիպել են գրավոր հայտարարություն անել, թե հայրը մահացել է սրտի կաթվածից, այն դեպքում, երբ նրա մարմնին հայտնաբերվել է դանակի 17 հարված։
Կամոն հորը հուղարկավորել է Մարաղա գյուղում, որը հետագայում անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։
Տարբեր աղբյուրների համաձայն՝ Կամո Հայրապետյանն ու Մուշեղ Գրիգորյանը Արցախում մնացած հայերից են, որոնք ընդունել են Ադրբեջանի քաղաքացիություն։
«Անունները համապատասխան են Արցախում մնացածներից երկու անձի հետ»,- գրել է արցախցի Արշակ Աբրահամյանը։
Մեկ այլ արցախցի հավելել է. «Մուշեղը էն անասուննա, որ մնացելա, գիպսի միշիկը»։
Մեկ այլ օգտատեր գրել է. «Երկուսն էլ անտեր, առանց ընտանիք, ալկոհոլի հակում ունեցող մարդիկ են, դրանք սթափ երբեք չեն եղել, որ մի հատ էլ ցուցմունք տան մարդու վրա, սարքոցիա էլի»։
«Ըստ ադրբեջանական լրատվականների՝ այս երկու արցախցիները ցուցմունք են տվել Ռուբեն Վարդանյանի դեմ։ Պարոն Վարդանյանի դեմքի արտահայտությունը, թերևս, արտացոլում է մեր զարմանքը, երբ կարդացինք այս լուրը։
Իրոք, չեմ ուզում հավատալ, որ որևէ արցախցի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ցուցմունք տար»,- գրել է Արշակ Աբրահամյանը։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ մեղադրանքներ են առաջ քաշվել անգամ Արցախի տարածքում ականների պայթյունից վնասվածքներ ստացած ադրբեջանցիների դրվագներով։ Դատական նիստում ելույթ ունեցած այդ «տուժողները խստագույն պատիժ» են պահանջել Վարդանյանի համար:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որի շինծու գործով դատավարության հերթական նիստը շարունակվել է մարտի 11–ին, բողոք է հայտնել դատավորների կոլեգիայի կազմի վերաբերյալ՝ նշելով, որ իր նախորդ նիստերին ներկայացրած մի շարք միջնորդություններ մերժվել են։ Նա հրաժարվել է պատասխանել հարցերին։

12 Март 2025 - 10:50 AMT
В продолжающемся в Азербайджане судебном процессе против бывшего государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна, по сообщениям азербайджанских СМИ, двое армянских свидетелей дали показания. Варданян отказался отвечать на какие-либо вопросы.
Свидетели утверждали, что Варданян «финансировал создание групп из лиц в возрасте 45-50 лет для борьбы против Азербайджана, участвовал в минировании территорий, а также инициировал строительство трех военных складов».
Азербайджанские СМИ сообщили, что этими свидетелями являются Камо Эдуардович Айрапетян и Мушег Гургенович Григорян, передает Panorama.am.
Жительница Арцаха Армине Мартиросян отметила, что отца Камо убили азербайджанцы в Баку в начале конфликта, возле станции метро «Гянджлик». Камо нашел тело отца в морге больницы скорой помощи. Его заставили подписать письменное заявление о том, что отец умер от сердечного приступа, несмотря на то что на теле было обнаружено 17 ножевых ранений.
Камо похоронил отца в селе Марага, которое позже перешло под контроль Азербайджана.
По различным источникам, Камо Айрапетян и Мушег Григорян — армяне, оставшиеся в Арцахе и принявшие гражданство Азербайджана.
«Эти имена соответствуют двум лицам, оставшимся в Арцахе», — написал житель Арцаха Аршак Абрамян.
Другой житель Арцаха добавил: «Мушег — это тот негодяй, который остался, гипсовый Мишик».
Другой пользователь написал: «Оба — одинокие, без семьи, склонные к алкоголю; они никогда не были трезвыми, не говоря уже о способности давать показания против кого-либо. Все это сфабриковано».
«Согласно азербайджанским СМИ, эти двое жителей Арцаха дали показания против Рубена Варданяна. Выражение лица господина Варданяна, возможно, отражает наше удивление при чтении этой новости.
Я действительно не хочу верить, что какой-либо житель Арцаха дал бы показания против Рубена Варданяна», — написал Аршак Абрамян.
Обвинения против Рубена Варданяна также включают инциденты с азербайджанцами, пострадавшими от взрывов мин в Арцахе. Во время судебного заседания эти «потерпевшие» потребовали самого строгого наказания для Варданяна.
На последнем заседании суда по делу бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, состоявшемся 11 марта, он подал жалобу на состав коллегии судей, отметив, что несколько его предыдущих ходатайств были отклонены. Он отказался отвечать на вопросы.