Ֆրանսիական Figaro-ն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականին Արցախի գրավման ժամանակ գերեվարված և այլ ղեկավարների հետ կալանավորված Արցախի կառավարության նախկին ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլին։
Նշվում է, որ մարտի 11–ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի հրապարակած լուսանկարում Վարդանյանը խիստ հյուծված տեսք ունի, հայտնում է Factor.am-ը։
Պարբերականը նշել է, որ նրանց համար, ովքեր ճանաչել են Արցախում, Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հայտնի Ռուբեն Վարդանյանի կլոր ու կենսուրախ դեմքը, ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցներով տարածված ռազմագերու այս լուսանկարը խոր անհանգստություն է առաջացնում։
Ռուսաստանաբնակ հայ գործարարը, որը 2022 թվականին կարճ ժամանակով ղեկավարել է Արցախի կառավարությունը, զինվորական տրիբունալի նիստերի դահլիճում հայտնվել է խիստ հյուծված վիճակում՝ հացադուլ սկսելուց գրեթե մեկ ամիս անց։
Figaro-ն ընդգծում է, որ բարերարը, որը 2020 թվականի պատերազմից հետո վերադարձել էր Ռուսաստանից՝ աջակցելու Ադրբեջանի սպառնալիքի տակ գտնվող արցախահայությանը, գերեվարվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ Բաքվի սանձազերծած ռազմական գործողությունների արդյունքում։
Նշվում է, որ հունվարի 17-ից նա և 15 այլ նախկին արցախյան պաշտոնյաներ, որոնք նույնպես գերեվարվել են, կանգնել են Բաքվի ռազմական դատարանի առջև՝ մեղադրվելով «ահաբեկչության», «անջատողականության» և «ռազմական հանցագործությունների» մեջ։ Լսումներին չեն թույլատրում մասնակցել ոչ լրագրողների, ոչ դիտորդների և ոչ էլ միջազգային կազմակերպությունների։
Մարտի սկզբին Ռուբեն Վարդանյանը իր ընտանիքի միջոցով հրապարակած աուդիոհաղորդագրության մեջ բացատրել է հացադուլ սկսելու իր որոշումը։
Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, որը ժամանակ առ ժամանակ կարողանում է հեռախոսով խոսել հոր հետ, նշել է, որ ընտանիքն առավել քան երբևէ մտահոգված է, սակայն Ռուբեն Վարդանյանը համոզված է, որ հացադուլը միակ ելքն է։
Ֆրանսիայում Արցախի նախկին ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը ևս կարծիք է հայտնել՝ նշելով․ «Կասկած չկա, որ Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ է թույլ տալ, որ Ռուբեն Վարդանյանը մահանա»։

12 Март 2025 - 11:02 AMT
Французское издание Figaro осветило ситуацию с голодовкой Рубена Варданяна, бывшего руководителя правительства Арцаха, который был захвачен Азербайджаном в 2023 году вместе с другими чиновниками во время военной операции Баку.
Как сообщает Factor.am , 11 марта азербайджанские СМИ опубликовали фотографию Варданяна, на которой он выглядит крайне истощенным.
Периодическое издание отмечает, что для тех, кто знал Варданяна с его прежним круглым и жизнерадостным лицом, этот снимок, распространенный государственными СМИ Азербайджана, вызывает глубокую тревогу.
Российско-армянский бизнесмен, который в 2022 году на короткое время возглавил правительство Арцаха, предстал перед военным трибуналом в чрезвычайно ослабленном состоянии — спустя почти месяц после начала голодовки.
Figaro подчеркивает, что Варданян, вернувшийся из России после войны 2020 года, чтобы поддержать армян Арцаха на фоне угроз Азербайджана, был пленен в сентябре 2023 года в результате военных действий Баку.
17 января он и еще 15 бывших арцахских чиновников, также находящихся в плену, предстали перед военным судом Баку по обвинениям в "терроризме", "сепаратизме" и "военных преступлениях". Заседания проходят в закрытом режиме — на них не допускаются журналисты, наблюдатели и международные организации.
В начале марта Варданян через свою семью передал аудиосообщение, в котором объяснил причины начала голодовки.
Его сын Давид Варданян, который изредка имеет возможность разговаривать с ним по телефону, заявил, что семья тревожится за его здоровье больше, чем когда-либо. Однако сам Рубен Варданян убежден, что голодовка — его единственный выход.
Бывший представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворгян также выразил мнение: «Нет сомнений в том, что президент Азербайджана готов допустить смерть Рубена Варданяна».
В аудиопослании, переданном через семью, Рубен Варданян, находящийся в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу, заявил, что всегда поступал так, как считал морально правильным, и не предавал свои принципы даже в самые сложные моменты.
"Я осознавал, на что иду, был готов к этому и остаюсь готовым к еще худшим условиям. Я не жертва, и мне не нужна жалость — это осознанное решение", — сказал он.