ԱՄՆ քրիստոնյա առաջնորդները նամակով դիմել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պահվող 23 հայ և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու ազատ արձակման ուղղությամբ հրատապ ու վճռական քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով: Նամակը հրապարակվել է Christian Newswire-ում։
Նշվում է, որ նրանց թվում է նաև Ռուբեն Վարդանյանը, որի վիճակը ծայրահեղ վատ է արդեն 23 օր շարունակվող հացադուլի պատճառով։ Նշվում է նաև, որ դա հանգեցրել է նրա առողջության խիստ վատթարացմանը Ադրբեջանի բանտային պայմաններում:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք միակն եք, ով կարող է փրկել այս քրիստոնյա պատանդներին: Գրեթե երկու տարի առաջ Ադրբեջանն էթնիկ զտումների ենթարկեց ավելի քան 120 հազար քրիստոնյա հայերի, մինչդեռ Բայդենի վարչակազմը հրաժարվեց քայլեր ձեռնարկել էթնիկ զտումները դադարեցնելու կամ այդ ոճրագործության մեղավորներին պատժելու համար։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ այդ նույն ռեժիմը պատանդ է պահում 23 քրիստոնյա հայերի և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու, որոնք, ըստ հավաստի տեղեկությունների, ենթարկվում են ամենօրյա խոշտանգումների:
Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, այն միակ կազմակերպությանը, որը հնարավորություն ուներ բանտարկյալների առողջական վիճակը ստուգելու, վերջին օրերին հրահանգվել է լքելու երկիրը», -ասվում է նամակում։
Նամակի հեղինակները նաև շնորհակալություն են հայտնել քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին պաշտպանելու նրա խոսքերի համար:
Նամակը ստորագրել է 18 կազմակերպության առաջնորդ, այդ թվում՝ դոկտ. Ալվեդա Քինգը՝ «Ամերիկյան երազանք» կենտրոնի նախագահ, պատվարժան Միշել Բախման՝ Ռոբերտսոնի կառավարման դպրոցի դեկան, Սոհրաբ Ահմարին՝ UnHerd պորտալի խմբագիր, Թրոյ Միլլեր՝ Ազգային կրոնական հեռարձակողների միության նախագահ և գործադիր տնօրեն և այլոք։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է 23 հայ պատանդի առկայությունը, որոնց մեծ մասն գերեվարվել է 2020-ի պատերազմից հետո։

Лидеры христианских организаций в США направили письмо президенту Дональду Трампу, призывая его принять срочные и решительные меры для освобождения 23 армян и одного азербайджанца, принявшего христианство, удерживаемых азербайджанскими властями. Письмо опубликовано на сайте Christian Newswire.
Среди пленных находится Рубен Варданян, который уже 21 день держит голодовку, что привело к резкому ухудшению его здоровья в условиях азербайджанской тюрьмы.
«Мы верим, что вы – единственный, кто может спасти этих христианских заложников. Почти два года назад Азербайджан провел этническую чистку против более чем 120 тысяч христиан-армян, в то время как администрация Байдена отказалась принять меры, чтобы остановить эти преступления или привлечь виновных к ответственности. С тех пор этот же режим удерживает в заложниках 23 христиан-армян и одного азербайджанца-христианина, которые, по достоверным данным, ежедневно подвергаются пыткам.
Международному комитету Красного Креста, единственной организации, имевшей возможность проверять состояние заключенных, недавно было приказано покинуть страну», – говорится в письме.
Авторы письма также выразили благодарность Трампу за его слова в поддержку Армении и преследуемых христиан во время его предвыборной кампании.
Под письмом подписались 18 лидеров христианских организаций, среди которых доктор Алведа Кинг, президент Центра «Американская мечта»; почетная Мишель Бахман, декан Школы государственного управления Робертсона; Соһраб Ахмари, редактор портала UnHerd; Трой Миллер, президент и генеральный директор Национальной ассоциации религиозных вещателей, и другие.
Азербайджан официально подтвердил наличие 23 армянских пленников, большинство из которых были захвачены после войны 2020 года.