13 Մարտ 2025 - 06:36 AMT
Մարտի 11-ին Փարիզի Hôtel du Collectionneur-ի սրահներում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների Խորհրդի (CCAF) տարեկան ընթրիքը, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի կառավարության անդամներ, քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ, խորհրդարանականներ, դիվանագետներ, լրագրողներ, դերասաններ և արվեստի գործիչներ։
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բրունո Ռըտայոն հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով կառավարության տեսակետը։ Նա ընդգծել է, որ հայկական հարցը վեր է բոլոր ֆրանսիական քաղաքական ուժերից և այս միջոցառումը համարել է «բարեկամության և հավատարմության հանդիպում»։ Նախարարի խոսքով՝ իր նվիրվածությունը հայկական հարցին առաջին հերթին «մարմնավոր» է, քանի որ, ինչպես նշել է Անատոլ Ֆրանսը, Հայաստանը Ֆրանսիայի քույրն է, հայտնում է «Արցախ միությունը»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցին՝ Ռըտայոն շեշտել է. «Այս երեկո իմ մտքերը 23 անձանց՝ ներառյալ Ռուբենի հետ են, որը վտանգի տակ է դնում իր առողջությունն ու կյանքը այն արժեքների համար, որոնց նա հավատում է։ Ես մտածում եմ նրանց մասին և հուսով եմ, որ այսօրվա իմ խոսքերը կհասնեն Ադրբեջանի սահմաններին, որպեսզի գերիները ազատ արձակվեն»։
Հայաստանին պաշտպանելու հարցում, ըստ նրա, «միջազգային հանրությունը հաճախ չի դրսևորել բավականաչափ խիզախություն», սակայն Ֆրանսիան մշտապես կանգնած է եղել Հայաստանի կողքին՝ յուրովի։ Նա ներկայացրել է երկու երկրների միջև առկա համագործակցության ուղղությունները։

11 марта в залах Hôtel du Collectionneur в Париже состоялся ежегодный ужин Совета армянских организаций Франции (CCAF), в котором приняли участие члены правительства Франции, лидеры политических партий, парламентарии, дипломаты, журналисты, актеры и деятели искусства.
Министр внутренних дел Франции Бруно Ретайо выступил с речью, отметив, что армянский вопрос стоит выше политических разногласий во Франции, а само мероприятие назвал «встречей дружбы и преданности». Ссылаясь на слова Анатоля Франса, он подчеркнул, что Армения — «сестра Франции», и подтвердил свою личную приверженность этому делу, сообщает «Союз Арцаха».
Коснувшись вопроса армянских пленных в Азербайджане, Ретайо заявил: «Сегодня вечером мои мысли с 23 людьми, включая Рубена, который рискует своим здоровьем и жизнью ради ценностей, в которые верит. Я думаю о них и надеюсь, что мои слова достигнут границ Азербайджана, чтобы они были освобождены».
По его словам, международное сообщество часто проявляет недостаточную решимость в защите Армении, но Франция всегда поддерживала ее по-своему. Министр представил направления сотрудничества между двумя странами.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который в настоящее время содержится в тюрьме Баку по сфабрикованному делу, передал через семью аудиопослание. Он заявил, что всегда поступал в соответствии со своими моральными принципами и не предавал их даже в самые сложные моменты. «Я осознавал, на что иду, и был готов к еще худшим условиям. Я не жертва, мне не нужна жалость — это было осознанное решение», — сказал он.