Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրով քննարկման ժամանակ Սլովակիան ներկայացնող Միրիամ Լեքսմանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի դատախազների և դատավորների նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ սահմանել։
Նա նշել է, որ Բաքվում պահվող ավելի քան 20 քաղաքական պատանդներն ենթարկվում են անմարդկային պայմանների, իսկ նրանց դեմ ընթացող շինծու դատավարությունները կարող են հանգեցնել ցմահ ազատազրկման, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա է Ալիևի ռեժիմի իրական դեմքը, որը ճնշում է սեփական քաղաքացիներին և արհամարհում է միջազգային պարտավորությունները։ Մինչ ԵՄ-ն ռազմավարական գործընկերություն է վարում, Բաքվի ռեժիմը շարունակում է սպառնալ իր հարևաններին և ձախողել տարածաշրջանային խաղաղությանն ուղղված ջանքերը», – ընդգծել է Լեքսմանը։
Նա շեշտել է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրադրության պայմաններում ԵՄ-ն պետք է պաշտպանի իր արժեքները, հատկապես իր անմիջական հարևանությամբ։
«Փոխարենը մենք հաճոյանում ենք կեղեքողին և Ալիևի գործողությունները պարգևատրում առևտրի ծավալների մեծացմամբ։ Դասեր չե՞նք քաղել։ Ժամանակն է դադարել երազել ռազմավարական գործընկերության մասին, առերեսվել իրականությանը և գործել մեր արժեքներին և սկզբունքներին համապատասխան: Մենք պետք է շտապ քայլեր ձեռնարկենք, հասցեագրենք բողոքները, անդրադառնանք մարդու հիմնարար իրավունքների ակնհայտ խախտումներին և հավաստիանանք, որ պատանդներն անհապաղ և անվերապահորեն ազատ կարձակվեն», – հայտարարել է պատգամավորը։
Լեքսմանը կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի դատախազների և դատավորների նկատմամբ, ովքեր ներգրավված են Բաքվում պահվող հայերի շինծու դատավարություններում։
«Մենք պետք է համոզվենք, որ Ադրբեջանի հետ հետագա ցանկացած համագործակցություն հիմնված լինի բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակման և խաղաղության համաձայնագրի կնքելու Բաքվի պատրաստակամության վրա», – եզրափակել է նա։
Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ գերիների հարցը կշարունակի բարձրացնել Բաքվում։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծել է, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա: Ռուբեն Վարդանյանն արդեն 20 օրից ավելի է հացադուլի մեջ է։

13 Март 2025 - 07:20 AMT
Депутат Европарламента от Словакии Мириам Лексманн заявила о необходимости введения санкций против азербайджанских судей и прокуроров, причастных к судебным процессам над армянскими пленными, содержащимися в Баку. Об этом она сообщила в ходе обсуждения в Европарламенте под названием «Незаконные аресты и сфабрикованные судебные процессы над армянскими заложниками, включая высших политических представителей Нагорного Карабаха».
Лексманн подчеркнула, что более 20 политических заключенных в Баку содержатся в нечеловеческих условиях, а их суды носят явно сфабрикованный характер и могут привести к пожизненным срокам, передает 1lurer.am .
«Это истинное лицо режима Алиева, который подавляет собственных граждан и игнорирует международные обязательства. Пока ЕС развивает стратегическое партнерство, режим в Баку продолжает угрожать соседям и подрывать усилия по региональному миру», — заявила она.
По ее словам, в условиях современной геополитической ситуации ЕС должен твердо стоять на защите своих ценностей, особенно в странах-соседях.
«Вместо этого мы угождаем угнетателю и поощряем действия Алиева расширением торговых связей. Разве мы не извлекли уроков? Пора прекратить мечтать о стратегическом партнерстве, трезво оценить ситуацию и действовать в соответствии с нашими ценностями и принципами. Мы должны предпринять срочные меры, реагировать на жалобы, привлечь внимание к вопиющим нарушениям прав человека и добиться немедленного и безоговорочного освобождения заложников», — заявила евродепутат.
Она призвала ввести санкции против азербайджанских судей и прокуроров, участвующих в судебных процессах над содержащимися в Баку армянами.
«Мы должны убедиться, что любое дальнейшее сотрудничество с Азербайджаном основывается на освобождении всех удерживаемых лиц и готовности Баку подписать мирное соглашение», — заключила Лексманн.