Եվրախորհրդարանում անցկացվել է «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրով քննարկում։
Քննարկմանը մասնակցել է էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Դան Յորգենսենը, ով եզրափակիչ ելույթում հայտնել է, որ Եվրահանձնաժողովը հետևում է այս տարվա հունվարի 17-ից Բաքվի զինվորական դատարանում ընթացող դատավարություններին, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մենք տեղյակ ենք, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել մեղադրյալների նկատմամբ դատավարությունների արդարության և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի հետ կապված: Ձեզանից շատերն էլ այսօր նման մտահոգություններ հայտնեցին այստեղ։
Մենք շատ լուրջ ենք վերաբերվում այդ մտահոգություններին և ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին։ Արդար դատաքննության իրավունքը պետք է ապահովվի և հարգվի», – շեշտել է Յորգենսենը։
Նա հավելել է, որ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը ևս հետևում է իրավիճակին և Բրյուսելի դիրքորոշումը փոխանցում է Ադրբեջանի իշխանություններին։
Անդրադառնալով ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցությանը՝ նա նշել է, որ այն հիմնված է մի շարք սկզբունքների վրա, ներառյալ մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքը։
«ԵՄ-ն կշարունակի կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը պահպանել իր միջազգային պարտավորությունները, որոնք ներառում են պատշաճ գործընթացի և արդար դատավարության իրավունքները: Մենք կօգտագործենք բոլոր հնարավորությունները՝ Ադրբեջանին կոչ անելու՝ կալանավորների համար ապահովել արժանապատիվ և անվտանգ պայմաններ։ Խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին հաղորդումները պետք է անհապաղ և անաչառ հետաքննվեն», – ընդգծել է եվրահանձնակատարը։
Նրա խոսքով՝ Բաքվի զինվորական դատարանում ընթացող դատավարությունները կապված են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման լայն շրջանակի հետ։
«Մենք շարունակում ենք կոչ անել և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին հիմնվել իրենց ձեռքբերումների վրա և շարունակել առաջընթաց գրանցել հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ճանապարհին։ Կարևոր է, որ երկու երկրների կառավարություններն էլ իրենց հասարակություններին տանեն այդ ճանապարհով։
ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել այս գործընթացին մեր ձեռքի տակ եղած բոլոր գործիքներով։ Մենք պատրաստ ենք օգնել կողմերին իրենց երկխոսության մեջ՝ ուղղված կայուն խաղաղության հասնելուն», – եզրափակել է Յորգենսենը։
Եվրախորհրդանանում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան քաղաքական ներկայացուցիչների, անօրինական կալանման և կեղծ դատավարության մասին բանաձևը։ Այն ներկայացրել են Ֆրանսիսկո Ասիսը, Վասիլե Դինկուն, Նաչո Սանչես Ամորը, Էվին Ինսիրը, Վիտենիս Պովիլաս Անդրյուկայտիսը, Յաննիս Մանիատիսը՝ S&D խմբակցության անունից։

13 Март 2025 - 07:50 AMT
В Европейском парламенте состоялось обсуждение на тему «Незаконные аресты и показательные судебные процессы над армянскими пленными в Азербайджане, включая высшее политическое руководство Нагорного Карабаха».
В обсуждении принял участие еврокомиссар по вопросам энергетики Дан Йоргенсен, который в своем итоговом выступлении заявил, что Еврокомиссия следит за военными процессами, начавшимися 17 января 2025 года в Баку, сообщает 1lurer.am .
«Мы знаем, что правозащитные организации выражают обеспокоенность справедливостью этих судебных процессов и обращением с обвиняемыми. Многие из вас сегодня также выразили подобные опасения.
Мы относимся к этим вопросам очень серьезно и внимательно следим за развитием событий. Право на справедливый суд должно быть обеспечено и соблюдено», — подчеркнул Йоргенсен.
Он добавил, что специальный представитель ЕС по Южному Кавказу также следит за ситуацией и передает позицию Брюсселя азербайджанским властям.
Говоря о сотрудничестве ЕС и Азербайджана, Йоргенсен отметил, что оно основывается на ряде принципов, включая уважение прав человека и верховенства закона.
«ЕС продолжит призывать правительство Азербайджана выполнять свои международные обязательства, включая соблюдение надлежащей правовой процедуры и права на справедливый суд. Мы будем использовать все возможные механизмы, чтобы призвать Азербайджан обеспечить достойные и безопасные условия содержания заключенных. Сообщения о пытках и жестоком обращении должны быть оперативно и беспристрастно расследованы», — подчеркнул еврокомиссар.
По его словам, судебные процессы в Баку связаны с более широкими усилиями по установлению стабильного мира между Арменией и Азербайджаном.
«Мы продолжаем призывать Армению и Азербайджан развивать достигнутые результаты и продвигаться по пути полной нормализации отношений. Важно, чтобы правительства обеих стран направляли свои общества в этом направлении.
ЕС продолжит поддерживать этот процесс, используя все имеющиеся инструменты. Мы готовы помочь сторонам в их диалоге, направленном на достижение устойчивого мира», — заключил Йоргенсен.
В Европарламенте обсудили резолюцию о незаконном аресте и судебных процессах над армянскими пленными в Азербайджане, включая политических представителей Нагорного Карабаха. Документ был представлен Франциско Асисом, Василе Дынку, Начо Санчесом Амором, Эвин Инсир, Витенисом Повиласом Андрюкайтисом и Яннисом Маниатисом от имени группы S&D.