Եվրախորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին և այլ կալանավորված անձանց։ Որոշումն ընդունվել է 464 կողմ, 115 դեմ և 39 ձեռնպահ ձայներով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան քաղաքական ներկայացուցիչների ապօրինի ձերբակալումը և նրանց դեմ շինծու դատավարությունները» վերնագրով բանաձևում՝
● դատապարտվում է Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ դրսևորվող անմարդկային վերաբերմունքը և պահանջվում նրանց անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակումը,
● խոր մտահոգություն է հայտնվում խոշտանգումների ու դաժան վերաբերմունքի դեպքերի վերաբերյալ՝ կոչ անելով անկախ հետաքննություն անցկացնել այդ խախտումների առնչությամբ,
● Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորվում է կատարել միջազգային պարտավորությունները, ներառյալ Ժնևի կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթները,
● ԵՄ-ից և միջազգային կազմակերպություններից պահանջվում է աջակցել մարդասիրական ու բժշկական առաքելությունների տեղակայմանը՝ պատանդառված անձանց պայմանների գնահատման նպատակով,
● ընդգծվում է հայ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման, նրանց պաշտպանության ապահովման և դաժան վերաբերմունքի համար պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկելու դիվանագիտական ջանքերի անհետաձգելիությունը,
● կոչ է արվում Խորհրդին կիրառել նպատակային պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, որոնք մեղսակից են մարդու իրավունքների խախտումներին, այդ թվում՝ դատավորներ Զեյնալ Աղաևի, Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի նկատմամբ,
● խստորեն դատապարտվում է ՄԱԿ-ի կառույցների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակները փակելու վերաբերյալ Ադրբեջանի կառավարության որոշումը, ինչը խոչընդոտում է միջազգային մարդասիրական ջանքերին ու մոնիթորինգի մեխանիզմների աշխատանքին,
● կոչ է արվում միջազգային քրեական դատարանին և դրա գլխավոր դատախազին հետաքննել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված բռնի տեղահանումների, հետապնդումների և էթնիկ զտումների դեպքերը,
● ողջունվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի հայտարարությունը, որով պահանջվում է անվերապահորեն ազատ արձակել ու անվտանգ վերադարձնել Ադրբեջանում ապօրինի պահվող ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ կալանավորված անձանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծելով, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա: Ռուբեն Վարդանյանն արդեն 20 օրից ավելի է հացադուլի մեջ է։

13 Март 2025 - 11:59 AMT
Европейский парламент принял резолюцию, призывающую к немедленному и безоговорочному освобождению армянских военнопленных и других задержанных лиц, удерживаемых в Азербайджане. Решение было принято 464 голосами "за", 115 "против" и 39 воздержавшимися, сообщает 1lurer.am .
В резолюции под названием «Незаконное задержание армянских заложников Азербайджаном, включая высокопоставленных политических представителей Нагорного Карабаха, и их фиктивные судебные процессы» содержатся следующие ключевые моменты:
• Осуждение бесчеловечного обращения с армянскими пленными со стороны Азербайджана и требование их немедленного и безоговорочного освобождения.
• Глубокая обеспокоенность сообщениями о пытках и жестоком обращении, с призывом провести независимое расследование этих нарушений.
• Призыв к азербайджанским властям выполнять международные обязательства, включая положения Женевской конвенции и Европейской конвенции по правам человека.
• Призыв к ЕС и международным организациям поддержать размещение гуманитарных и медицинских миссий для оценки условий содержания задержанных.
• Подчеркивание срочности дипломатических усилий по обеспечению освобождения армянских политических заключенных, обеспечению их защиты и привлечению к ответственности виновных в жестоком обращении.
• Призыв к Совету ЕС ввести целевые санкции против азербайджанских должностных лиц, причастных к нарушениям прав человека, включая судей Зейнала Агаева, Джамала Рамазанова и Анара Рзаева.
• Резкое осуждение решения правительства Азербайджана о закрытии представительств структур ООН и Международного комитета Красного Креста, что препятствует международным гуманитарным усилиям и работе мониторинговых механизмов.
• Призыв к Международному уголовному суду и его главному прокурору расследовать случаи насильственного перемещения, преследования и этнических чисток в отношении армянского населения Нагорного Карабаха.
• Приветствие заявления Верховного комиссара ООН по правам человека с требованием безоговорочного освобождения и безопасного возвращения военнопленных, заложников и других задержанных лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, включая высокопоставленных должностных лиц Нагорного Карабаха.
Ранее Министерство иностранных дел Армении выпустило заявление, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к вопросу освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц, удерживаемых в Азербайджане, а также к инсценированным судебным процессам против некоторых из них, отмеченных грубыми процессуальными нарушениями и тревожными признаками пыток. Рубен Варданян более 20 дней находится в голодовке.