15 Մարտ 2025 - 06:38 AMT
Ռուսաստանը դրական է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը և պատրաստ է հարթակ տրամադրել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Մարիա Զախարովան նաև նշել է, որ ՌԴ ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչը՝ Իգոր Խովաևը, պատրաստ է այցելել Բաքու և Երևան՝ խորհրդակցությունների նպատակով, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք վերահաստատում ենք առաջարկը՝ ապահովել ռուսական հարթակ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների բանակցությունների համար՝ կարգավորման բոլոր հարցերի շուրջ, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով», – հավելել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան պատրաստ է շարունակել աջակցել խաղաղ գործընթացի առաջխաղացմանը և Բաքվի ու Երևանի միջև մնացած հարցերի լուծմանը։ Առաջնահերթ ուղղություններից են խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, սահմանների սահմանազատումը և հումանիտար հարցերը։ Ռուսաստանի մասնակցության ձևաչափը և մակարդակը կորոշվեն՝ հաշվի առնելով կողմերի ցանկությունները։
«Մենք աջակցում ենք այս կարևոր քայլին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների լիարժեք ու համապարփակ կարգավորման ճանապարհին, ինչպես դա նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020–2022 թվականների եռակողմ պայմանավորվածություններով», – ասել է նա։

15 Март 2025 - 07:17 AMT
Россия положительно оценивает завершение переговоров по проекту мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявила официальный представитель Министерства иностранных дел РФ Мария Захарова.
«Поддерживаем этот важный шаг на пути к полноценной и всесторонней нормализации армяно-азербайджанских отношений, как это предусмотрено трехсторонними договоренностями лидеров России, Азербайджана и Армении 2020–2022 годов», — говорится в ее заявлении, сообщает Sputnik Армения.
Москва готова продолжать содействовать продвижению мирного процесса и решению оставшихся вопросов между Баку и Ереваном. Среди ключевых направлений – подписание мирного соглашения, разблокировка транспортных коммуникаций, делимитация границы и гуманитарные вопросы. Формат и уровень вовлеченности России будут определяться с учетом пожеланий сторон.
Мария Захарова также подчеркнула, что специальный представитель главы МИД РФ по армяно-азербайджанскому урегулированию Игорь Ховаев готов посетить Баку и Ереван для проведения консультаций.
«Мы подтверждаем предложение предоставить российскую площадку для переговоров представителей Азербайджана и Армении по всем вопросам нормализации, а также для подписания мирного договора», — добавила Захарова.
Напомним, 13 марта стало известно, что Армения и Азербайджан завершили согласование текста мирного соглашения. Последние согласованные пункты включают обязательство сторон не размещать силы третьих государств на общей границе, а также взаимный отказ от подачи исков в международные суды.