15 Մարտ 2025 - 07:15 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր վարչակազմը «արդյունավետ քննարկումներ» է անցկացրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որոնց ընթացքում նա կոչ է արել ապահովել Ռուսաստանի Կուրսկի շրջանում, ենթադրաբար, շրջապատման մեջ հայտնված ուկրաինացի զինվորների անվտանգությունը, հայտնում է BBC-ն։
Մարտի 14-ին Truth Social-ում արված գրառման մեջ Թրամփը նշել է. «Այս պահին հազարավոր ուկրաինացի զինվորներ ամբողջությամբ շրջապատված են ռուսական բանակի կողմից և գտնվում են շատ վատ և խոցելի վիճակում։ Ես խիստ խնդրել եմ նախագահ Պուտինին, որ նրանց կյանքը խնայվի: Դա կլինի սարսափելի կոտորած, որի նման չի եղել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր: Աստված օրհնի նրանց բոլորին»:​
Նա, սակայն, չի ներկայացրել կոնկրետ ապացույցներ:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ խորհրդակցության ժամանակ ընդգծել է, որ Կուրսկի մարզում գտնվող ուկրաինական զորքերը, եթե վայր դնեն զենքերը և հանձնվեն գերի, նրանց կյանքը և արժանապատիվ վերաբերմունքը երաշխավորված կլինի՝ համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի և Ռուսաստանի Դաշնության օրենքների, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ ռուսական կողմն ըմբռնումով է մոտենում Թրամփի կոչին՝ հաշվի առնելով հումանիտար ասպեկտներն ուկրաինացի զինվորականների նկատմամբ։ Այնուամենայնիվ, նա ընդգծել է, որ նրանց կողմից քաղաքացիական բնակչության դեմ կատարված հանցագործությունները որակվել են որպես ահաբեկչություն։ ​
Պուտինը նաև հայտարարել է, որ օտարերկրյա վարձկանները չեն ենթարկվում ռազմագերիների հետ վարվելու մասին Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթներին։​
Բացի այդ, Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ Թրամփի վարչակազմը քայլեր է ձեռնարկում ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ, որոնք քայքայվել էին ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի կողմից։ Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը բարդ է, սակայն արդեն տեղի են ունեցել երկու երկրների առաջնորդների հեռախոսազրույցներ, ԱԳ նախարարների շփումներ, ինչպես նաև ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի հանդիպումը իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ։
Մարտի 13-ին Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է դիտարկել ԱՄՆ-ի առաջարկած 30-օրյա հրադադարը, պայմանով, որ Ուկրաինան դադարեցնի մոբիլիզացիան, ռազմական պատրաստությունը և օտարերկրյա օգնության մատակարարումները: Նա նաև պնդել է Կուրսկի մարզում զգալի առաջխաղացումների մասին՝ հայտարարելով, որ հրադադարը կօգնի Ուկրաինային: Մարտի 12-ին Մոսկվան հայտնել է, որ վերագրավել է տարածաշրջանում նախկինում գրավված տարածքների ավելի քան 86%-ը, ներառյալ ռազմավարական Սուջա քաղաքը, որը սկզբնապես գրավել էին ուկրաինական ուժերը 2024 թվականի օգոստոսին Կուրսկ ներխուժման ժամանակ:​
Պուտինը նշել է, որ ամբողջական ֆիզիկական շրջափակման դեպքում ուկրաինացի զինվորները կունենան երկու ընտրություն՝ հանձնվել կամ զոհվել:
Այնուամենայնիվ, Ուկրաինայի գլխավոր հրամանատար Օլեքսանդր Սիրսկին ընդունել է տարածաշրջանում «դժվար իրավիճակը», բայց հաստատել է, որ ուկրաինական ուժերը կպահպանեն իրենց պաշտպանությունը «քանի դեռ դա ողջամիտ և անհրաժեշտ է»: Նախկինում Սիրսկին հերքել էր Կուրսկի մարզում ուկրաինացի զինվորների շրջապատման լուրերը:​

15 Март 2025 - 10:53 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что его администрация провела «продуктивные обсуждения» с президентом России Владимиром Путиным, в ходе которых он призвал обеспечить безопасность украинских солдат, предположительно окружённых в Курской области России.
В сообщении от 14 марта в Truth Social Трамп отметил: «В настоящее время тысячи украинских солдат полностью окружены российской армией и находятся в очень плохом и уязвимом положении. Я настоятельно призвал президента Путина сохранить им жизнь. Это будет ужасная бойня, подобной которой не было со времён Второй мировой войны. Да благословит их всех Бог».
Однако он не представил конкретных доказательств.
Президент России Владимир Путин на совещании с постоянными членами Совета безопасности подчеркнул, что украинским войскам в Курской области, если они сложат оружие и сдадутся в плен, будет гарантирована жизнь и достойное обращение в соответствии с нормами международного права и законами Российской Федерации.
Российский президент отметил, что российская сторона с пониманием относится к призыву Трампа, учитывая гуманитарные аспекты в отношении украинских военнослужащих. Однако он подчеркнул, что их преступления против гражданского населения квалифицируются как терроризм.
Путин также заявил, что иностранные наёмники не подпадают под действие положений Женевской конвенции об обращении с военнопленными.
Кроме того, российский президент отметил, что администрация Трампа предпринимает шаги по восстановлению российско-американских отношений, которые ухудшились при предыдущей администрации США. Он подчеркнул, что этот процесс сложен, но уже состоялись телефонные разговоры лидеров двух стран, контакты между министрами иностранных дел, а также встреча помощника президента России Юрия Ушакова с его американским коллегой.
13 марта Путин заявил, что Россия готова рассмотреть предложенное США 30-дневное прекращение огня при условии, что Украина прекратит мобилизацию, военную подготовку и поставки иностранной помощи. Он также заявил о значительных успехах в Курской области, отметив, что прекращение огня будет на пользу Украине. 12 марта Москва сообщила о возвращении под свой контроль более 86% ранее занятых территорий в регионе, включая стратегически важный город Суджа, первоначально захваченный украинскими силами во время вторжения в Курск в августе 2024 года.
Путин отметил, что в случае полной физической блокады у украинских солдат будет два выбора: сдаться или погибнуть.
Однако главнокомандующий Украины Александр Сырский признал «сложную ситуацию» в регионе, но подтвердил, что украинские силы будут продолжать оборону «пока это разумно и необходимо». Ранее Сырский опровергал сообщения об окружении украинских солдат в Курской области.