15 Մարտ 2025 - 08:56 AMT
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ շրջանառվող տեղեկություններին։
«Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախումբը ձգտում է իրական խաղաղության՝ արդար և տևական խաղաղության, որը հարգում է հայ ազգի իրավունքները և ապահովում է հայերի վերադարձը Արցախ՝ ոչ թե կեղծ «խաղաղության»՝ Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության միակողմանի զիջման, որը Երևանին պարտադրվում է զենքի սպառնալիքի ներքո»,– հայտարարել է Համբարյանը։
Նա նշել է, որ հայ և ադրբեջանցի պաշտոնյաների հայտարարությունների համաձայն՝ այս համաձայնագիրը կոչված է ձևականորեն կարգավորելու հարաբերությունները՝ միաժամանակ անտեսելով Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները, հայ ռազմագերիների անօրինական կալանավորումը և խոշտանգումները, Հայաստանի դեմ շարունակվող սպառնալիքները, ինչպես նաև Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքի խոչընդոտումը։
«2020 թվականին Արցախի և Հայաստանի դեմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանը 10 ամիս շրջափակման ենթարկեց Արցախը, ինչն ավարտվեց 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ զանգվածային հարձակումներով ու 120,000 հայերի բռնի տեղահանությամբ։
Հաշվի առնելով խաղաղության հաստատմանն առկա խոչընդոտները՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նշել է. «ԱՄՆ-ը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը։ Սա հնարավորություն է, որպեսզի երկու երկրները շրջեն տասնամյակների հակամարտության էջը՝ համաձայն ավելի խաղաղ աշխարհի՝ նախագահ Թրամփի տեսլականի։ Այժմ խաղաղության հանձնառության, պայմանագրի ստորագրման և վավերացման, Հարավային Կովկասի ժողովուրդների համար նոր բարեկեցիկ դարաշրջանի հռչակման ժամանակն է»։
Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախումբը շարունակում է աջակցել այնպիսի խաղաղության հաստատմանը, որը չի վտանգի Հայաստանի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը, կապահովի նրա սահմանադրական ամբողջականությունը և կերաշխավորի Արցախի բռնի տեղահանված հայերի վերադարձը իրենց պատմական հայրենիք»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Исполнительный директор Армянского национального комитета Америки (АНКА) Арам Амбарян выступил с заявлением, комментируя информацию о мирном договоре между Арменией и Азербайджаном.
«АНКА стремится к подлинному миру — справедливому и долгосрочному, который уважает права армянского народа и гарантирует возвращение армян в Арцах, а не к фальшивому „миру“, навязанному Еревану под угрозой оружия путем односторонних уступок в вопросах безопасности и суверенитета», — заявил Амбарян.
Он отметил, что, согласно заявлениям армянских и азербайджанских официальных лиц, соглашение направлено на формальное урегулирование отношений, но при этом игнорирует геноцидальные действия Азербайджана, незаконное содержание и пытки армянских военнопленных, продолжающиеся угрозы Армении, а также препятствия для возвращения армянского населения Арцаха.
«В 2020 году, после войны, развязанной Турцией и Азербайджаном против Арцаха и Армении, Азербайджан в течение 10 месяцев держал Арцах в блокаде, что закончилось в сентябре 2023 года массированными атаками и насильственным изгнанием 120 000 армян.»
С учетом существующих препятствий для мира госсекретарь США Марко Рубио заявил: «США приветствуют завершение переговоров по историческому мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном. Это возможность для обеих стран перевернуть страницу десятилетий конфликта, следуя видению президента Трампа о более мирном мире. Сейчас настало время взять на себя обязательства по миру, подписать и ратифицировать договор, объявив новый век процветания для народов Южного Кавказа».
АНКА продолжает поддерживать установление мира, который не будет угрожать безопасности и суверенитету Армении, обеспечит ее конституционную целостность и гарантирует возвращение насильственно изгнанных армян Арцаха на их историческую родину.
МИД Армении объявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям, и мирное соглашение готово к подписанию. Армения заявила о готовности начать консультации по срокам и месту подписания. В то же время Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о датах встречи пока преждевременно.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, 15 из которых были ранее согласованы. Разногласия касались отказа от взаимных международных претензий и запрета на размещение иностранных представителей на границе Азербайджана и Армении.