17 Մարտ 2025 - 07:28 AMT
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ առաջիկա ամիսներին Թուրքիան նախատեսում է սկսել «Զանգեզուրի միջանցքի»՝ իր տարածքով անցնող 224 կիլոմետրանոց հատվածի շինարարական աշխատանքները։ Այս մասին նա ասել է Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանում գրում է «Առավոտը» Miliyet-ի վրա հղումով։
«Զանգեզուրի միջանցքը» կսկսվի Ադրբեջանից, կանցնի Հայաստանով կամ Իրանով, ապա Նախիջևանով, հետո Դիլուչուով և Կարսով և կմիանա Բաքու-Թբիլիսի գծին։ Փաստորեն, այն նաև որոշակի առումով կմիանա մեր երկրի երկաթուղային ցանցին։ Այդ ուղղությամբ շինարարական աշխատանքներն ադրբեջանական կողմում շարունակվում են», – ասել է նա։
«Զանգեզուրի միջանցք» նախագիծը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի անհիմն պահանջներից մեկը։ Ադրբեջանը պնդում է, որ պետք է Սյունիքի տարածքով կապ հաստատի Նախիջևանի հետ՝ առանց մաքսային և սահմանային հսկողության։ Երևանը հակադարձում է, որ հաղորդակցային ուղին կարող է գործել միայն ՀՀ ինքնիշխանության ներքո։

17 Март 2025 - 07:46 AMT
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулькадир Уралоглу заявил, что в ближайшие месяцы Турция приступит к строительству 224-километрового участка «Зангезурского коридора» на своей территории. Заявление было сделано в Стамбульском техническом университете, пишет Aravot со ссылкой на Milliyet .
«Зангезурский коридор начнётся из Азербайджана, пройдёт через Армению или Иран, затем через Нахичевань, Дилуджу и Карс, после чего соединится с железнодорожной линией Баку-Тбилиси. Таким образом, этот маршрут также в некоторой степени интегрируется в железнодорожную сеть нашей страны. Строительные работы на азербайджанской стороне продолжаются», — заявил он.
Проект остаётся спорным, так как Азербайджан настаивает на бесконтрольном транспортном коридоре через армянскую Сюникскую область в Нахичевань. Ереван же подчёркивает, что любые транзитные маршруты должны функционировать только под суверенитетом Армении.