Միավորված ազգերի կազմակերպության սովորական սպառազինությունների ռեգիստրի (UNROCA) զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիան վերջին երկու տարվա ընթացքում միջազգային գնորդներին մատակարարել է ավելի քան 1000 զրահամեքենա։
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2023 թվականին 11 երկիր ստացել է 501 մարտական զրահամեքենա, մինչդեռ 2022 թվականին արտահանվել է 549 միավոր։ Ընդհանուր առմամբ, նախորդ տարվա համեմատ մատակարարումների ծավալը նվազել է 8%-ով, հայտնում է Factor.am-ը։
2023 թվականին Թուրքիայի զրահատեխնիկա ստացած երկրների ցանկում ընդգրկված են Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 180 մեքենա, Ղազախստանը՝ 68, Սաուդյան Արաբիան՝ 66, Թունիսը՝ 42, Կոտ դ’Իվուարը՝ 36, Էկվադորը՝ 35, Չադը՝ 30, Մարոկկոն՝ 20, Բանգլադեշը՝ 11, Ադրբեջանը՝ 10 և Մոնտենեգրոն՝ 3 մեքենա։
Թուրքիան 2022 թվականին 14 երկրի է մատակարարել 549 զրահամեքենա, ինչը 63%-ով գերազանցել է 2021 թվականի ցուցանիշը։ Սակայն 2023 թվականին մատակարարումների թիվը նվազել է՝ հասնելով 501 միավորի։
Թեև զեկույցում նշված չեն արտահանված մեքենաների ճշգրիտ մոդելները, Թուրքիան սովորաբար UNROCA-ին չի տրամադրում իր արտադրանքի մանրամասները։ Սակայն պաշտպանական նախկին համաձայնագրերը վկայում են, որ որոշ երկրներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, շահագործում են թուրքական արտադրության COBRA II զրահամեքենաներ։ Ղազախստանը հետաքրքրված է COBRA II, TULPAR և ARMA մոդելներով, իսկ լրատվամիջոցները ենթադրում են, որ ապագայում հնարավոր է մինչև 800 մեքենայի պատվեր։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ ՄԱԿ-ի ներկայացրած թվերը վերաբերում են միայն պաշտոնապես հայտարարագրված մատակարարումներին, ուստի իրական ցուցանիշները կարող են բարձր լինել՝ ներառելով առանձին պայմանագրերով կամ ռազմական օգնության շրջանակում տրամադրված մեքենաները։

18 Март 2025 - 08:32 AMT
Согласно отчету Регистра обычных вооружений ООН (UNROCA), Турция за последние два года поставила международным покупателям более 1000 бронемашин.
В документе указано, что в 2023 году 11 стран получили 501 боевую бронемашину, тогда как в 2022 году было экспортировано 549 единиц. В целом объем поставок снизился на 8% по сравнению с предыдущим годом, сообщает Factor.am .
В 2023 году Турция экспортировала бронетехнику в ОАЭ (180 машин), Казахстан (68), Саудовскую Аравию (66), Тунис (42), Кот-д'Ивуар (36), Эквадор (35), Чад (30), Марокко (20), Бангладеш (11), Азербайджан (10) и Черногорию (3).
В 2022 году Турция поставила 549 бронемашин в 14 стран, что на 63% больше, чем в 2021 году. Однако в 2023 году объем экспорта снизился до 501 единицы.
Хотя в отчете не указаны конкретные модели бронемашин, Турция, как правило, не раскрывает детали своих поставок в UNROCA. Однако предыдущие оборонные соглашения свидетельствуют, что некоторые страны, включая Азербайджан, эксплуатируют турецкие бронемашины COBRA II. Казахстан проявляет интерес к моделям COBRA II, TULPAR и ARMA, а СМИ предполагают, что в будущем может быть оформлен заказ на до 800 единиц.
В отчете подчеркивается, что представленные ООН цифры касаются только официально заявленных поставок. Реальные показатели могут быть выше с учетом бронемашин, поставленных по отдельным контрактам или в рамках военной помощи.