Ժնևում` ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում անցկացվող «Մարդու իրավունքները Ադրբեջանում․ էթնիկ հայերի դատավարությունները և կալանավորումը» խորագրով քննարկման ժամանակ միջազգային իրավապաշտպաններն անդրադարձել են Ադրբեջանում հայ ռազմաքաղաքական գործիչների դատավարություններին՝ դրանք որակելով շինծու և քաղաքական հաշվեհարդարի դրսևորում։
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի նախկին գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Գալֆայանն ասել է․ «Այդ մարդիկ դիմադրության խորհրդանիշն են, նրանք ցանկանում էին հավերժացնել Արցախի Հանրապետության գոյությունը։ Նրանք չէին ենթարկվել ադրբեջանական վարչակազմին։ Սա է պատճառը, որ նրանք հիմա դատվում են, և նրանց դատավարությունը կշարունակվի հաջորդող ամիսներին»,հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը երբևէ չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հանրաքվեի արդյունքները։ Նա նշել է, որ Արցախը երեք տասնամյակ գործել է որպես ժողովրդավարական պետություն, սակայն 2020 թվականին Բաքուն ուժի կիրառմամբ վերադարձրել է հարցը ռազմական դաշտ։
«2020-ին Ադրբեջանը որոշեց, որ բանակցությունները փակուղի են մտել և ռազմական ուժ կիրառեց։ Այնուհետև պատերազմում հաղթեցին։ 2023-ի դեկտեմբերին նրանք շրջափակման մեջ գցեցին Արցախի ժողովրդին։ 9 ամիս անց Ադրբեջանի իշխանությունները դատապարտեցին 23 անձանց։ Նրանց մի մասը քաղաքական, մյուս մասը ռազմական գերիներ են, մյուսները քաղբանտարկյալներ են՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը», – նշել է Գալֆայանը։
Նա ընդգծել է, որ Արցախի նախկին իշխանությունների դեմ Բաքվում ընթացող դատավարությունները քաղաքական նպատակ ունեն։
Իրավապաշտպան, Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանում դատական համակարգը գտնվում է գործադիր իշխանության վերահսկողության ներքո, ինչը հնարավորություն է տալիս դատավարությունները վերածել քաղաքական ճնշման գործիքի։
«Ադրբեջանի իրավական համակարգը հայտնի է՝ որպես աշխարհում ամենացածր անկախությունն ունեցող և ամենակոռումպացվածը։ Իշխանությունը կենտրոնացած է գործադիր իշխանության ձեռքում, որն ապահովում է, որ արդարադատության համակարգն ավելի շատ ծառայի քաղաքական իշխանությանը, քան արդարադատություն իրականացնի։ Դրա մասին բազմաթիվ զեկույցներ կան։ Դրանցում ամրագրված է, որ ադրբեջանական դատական համակարգը հանձնարարություններ է ստանում նախագահական վարչակազմից հատկապես քաղաքական առումով զգայուն գործերի շրջանակում։ Այն դատավորները, որոնք նախագահում են հայ գերիների գործերը, խորապես գործում են Ադրբեջանի իշխանությունների հետ համահունչ։ Նրանք այն նույն դատավորներն են, որոնք կանոնավոր կերպով կայացրել են քաղաքական մոտիվներ ունեցող որոշումներ Ադրբեջանի ընդդիմադիր գործիչների, լրագրողների, իրավապաշտպանների դեմ։ Ուստի որևէ սցենար չկա, որի համաձայն՝ Ադրբեջանի դատավորները, որոնք գործում են հայերի նկատմամբ խտրականության մթնոլորտում, կարող են անաչառ որոշումներ կայացնել։ Այս միջավայրում կասկած չկա, որ հայ գերիները ենթարկվում են շինծու դատավարությունների, ինչը ծառայում է Ադրբեջանի քաղաքական խնդիրներին ու նպատակներին։ Այս շինծու դատավարությունները կոնսոլիդացնում են ադրբեջանական նարատիվը, լռեցնում են հայերի խոսքը և դատական վարույթների քողի ներքո լեգիտիմացնում են մարդու իրավունքների չարաշահումները», – ընդգծել է Սահակյանը։

В ходе обсуждения «Права человека в Азербайджане: судебные процессы и задержания этнических армян», прошедшего в Совете ООН по правам человека в Женеве, международные правозащитники подвергли резкой критике суды над армянскими политическими и военными деятелями в Азербайджане, назвав их сфабрикованными и направленными на политическую расправу.
Эксперт по международному праву, бывший генеральный секретарь Международной федерации за права человека Филипп Галфаян заявил: «Эти люди являются символом сопротивления, они стремились сохранить существование Республики Арцах. Они не подчинились азербайджанской администрации. Именно поэтому их сейчас судят, и этот процесс будет продолжаться в ближайшие месяцы», сообщает Aravot.am .
Галфаян напомнил, что Азербайджан никогда не признавал результаты референдума о независимости Нагорного Карабаха. Он подчеркнул, что Арцах в течение трех десятилетий функционировал как демократическое государство, но в 2020 году Азербайджан вновь перевел этот вопрос в военную плоскость.
«В 2020 году Азербайджан решил, что переговоры зашли в тупик, и применил военную силу. Затем они одержали победу в войне. В декабре 2023 года азербайджанские власти полностью заблокировали народ Арцаха. Девять месяцев спустя власти Азербайджана осудили 23 человека. Часть из них — политические заключенные, другие — военные пленные, а некоторые — узники совести, представители бывшего военно-политического руководства Арцаха», — отметил Галфаян.
Он подчеркнул, что судебные процессы в Баку над бывшими властями Арцаха преследуют политические цели.
Правозащитница, президент Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян в своем выступлении отметила, что судебная система Азербайджана полностью контролируется исполнительной властью, что позволяет использовать суды как инструмент политического давления.
«Правовая система Азербайджана считается одной из самых коррумпированных и наименее независимых в мире. Власть сосредоточена в руках исполнительной власти, что гарантирует подчинение судебной системы политическим интересам, а не справедливости. В многочисленных отчетах подчеркивается, что азербайджанская судебная система получает указания непосредственно от президентской администрации, особенно по делам с политической чувствительностью.
Судьи, рассматривающие дела армянских пленных, действуют в полном соответствии с интересами азербайджанских властей. Это те же судьи, которые регулярно выносили политически мотивированные решения в отношении азербайджанских оппозиционеров, журналистов и правозащитников. Таким образом, не существует сценария, при котором судьи Азербайджана, работающие в атмосфере дискриминации против армян, могли бы выносить беспристрастные решения. В этих условиях нет сомнений в том, что армянские заключенные подвергаются сфабрикованным судебным процессам, которые служат политическим целям Баку. Эти показательные суды укрепляют азербайджанский нарратив, заставляют замолчать армян и легитимизируют нарушения прав человека под прикрытием судебного разбирательства», — подчеркнула Саакян.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц заявил, что в беседе с помощником президента Азербайджана по внешней политике Хикметом Гаджиевым он призвал освободить армянских пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией.
Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления экс-президента США Дональда Трампа и советника по нацбезопасности Майка Уолца.