20 Մարտ 2025 - 06:43 AMT
Մարտի 20-ին Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կկայանա ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի 2024/2025 խաղարկության անցումային փլեյ-օֆֆ փուլի Հայաստան-Վրաստան հանդիպումը։
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ջոն վան’տ Սխիպը, խոսելով խաղի մասին, ասել է, որ Վրաստանը բավականին բարդ մրցակից է, հայտնում է Armsport.am-ը։
«Վրաստանի հավաքականին հանդիպել եմ դեռ Հունաստանի հավաքականը գլխավորելիս։ Վերջին տարիներին թիմը մեծ առաջընթաց է գրանցել, մասնակցել են Եվրո-2024-ին։ Բավականին բարդ մրցակից է։ Մեզ համար սա լավ մարտահրավեր է, թե ինչպես այսպիսի փոքր երկիրը կարող է հասնել այդպիսի հաջողության»,–ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ պատրաստվելու համար շատ քիչ ժամանակ է եղել, սակայն ֆուտբոլիստները ցուցաբերել են նվիրվածություն և դրական էներգիա։
«Մենք արդեն երեք-չորս շաբաթ է գտնվում ենք այստեղ, բավականին շատ ՀՊԼ-ի հանդիպումներ ենք դիտել։ Կարող եմ ասել՝ բացել ենք հավաքականի դռները բոլորի համար, որոնք արժանի են հանդես գալ հավաքականում։ Շարունակելու ենք մեր դիտակետում պահել այս ֆուտբոլիստներին>,-ասել է նա։
Նորանշանակ մարզիչը նշել է, որ կարևոր է կենտրոնանալ հավաքների որակի վրա և լավ ծանոթանալ հայկական ֆուտբոլին։
«Մեր ընդհանուր, հիմնական նպատակն ԱԱ-ի ընտրական փուլին լավ պատրաստվելն է, իսկ կարճաժամկետ նպատակը՝ արդեն հանդիպում ունենք վաղը, փորձենք լավ հանդես գալ
Ցավոք, վաղվա հանդիպմանը մեզ չեն կարող օգնել Սպերցյանն ու Սելարայանը, բայց սա լավ հնարավորություն է մյուս ֆուտբոլիստների համար՝ դրսևորելու իրենց։»,–նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է լեգիոներների սահմանափակմանը ՀՊԼ-ում, կարծում է՝ դեռ վաղ է ենթադրություններ անել։
«Կարող եմ ասել՝ աջակցում եմ այն գաղափարին, որ հնարավորինս ավելի շատ հայ ֆուտբոլիստներ խաղաժամանակ ստանան և մասնակցեն ՀՊԼ-ի հանդիպումներին»,- ասել է նա։

20 марта на «Республиканском» стадионе имени Вазгена Саргсяна в Ереване состоится стыковой матч плей-офф Лиги наций УЕФА 2024/2025 между Арменией и Грузией.
Главный тренер сборной Армении Джон ван’т Схип отметил, что Грузия – сложный соперник, передает Armsport.am.
«Ранее я уже встречался с грузинской сборной, когда тренировал команду Греции. За последние годы они добились значительного прогресса, сумев квалифицироваться на Евро-2024. Это сильный соперник. Для нас это серьезный вызов – понять, как небольшая страна может достичь такого успеха», – сказал он.
По его словам, на подготовку было мало времени, но игроки проявили самоотдачу и позитивный настрой.
«Мы находимся здесь уже три-четыре недели, просмотрели множество матчей армянской Премьер-лиги. Можно сказать, что двери сборной открыты для всех, кто этого заслуживает, и мы продолжим следить за игроками», – подчеркнул он.
Новый наставник сборной отметил, что важно сосредоточиться на качестве тренировочных сборов и лучше познакомиться с армянским футболом.
«Наша главная цель – достойно подготовиться к отборочному этапу чемпионата мира. В краткосрочной перспективе у нас уже завтра важный матч, и мы постараемся показать достойную игру.
К сожалению, в завтрашнем матче нам не помогут Сперцян и Селараян, но это хорошая возможность для других игроков проявить себя», – добавил он.
Касаясь возможных ограничений для легионеров в армянской Премьер-лиге, ван’т Схип отметил, что пока рано делать выводы.
«Я поддерживаю идею, что как можно больше армянских футболистов должны получать игровое время и участвовать в матчах Премьер-лиги», – заключил он.