Իրանի մայրաքաղաքի խորհրդանիշներից մեկը՝ «Ազադի» աշտարակը, Նովրուզի նախատոնական միջոցառումների շրջանակում լուսավորվել է տարբեր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի գույներով, հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանությունը։
Աշտարակի վրա նաև հայալեզու շնորհավորանք է ներկայացվել:
«Աշտարակի վրա ներկայացվել է նաև նովուրուզյան հայերեն շնորհավորանք՝ «Նովրուզ շնորհավոր»` վկայելով գարնանամուտի այս հնագույն տոնի համամարդկային նշանակությունն ու հայ և իրանցի ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Նովրուզը, որը հանդիսանում է Իրանի Ամանորը, նշվում է գարնանային գիշերահավասարի օրը, ինչը սովորաբար տեղի է ունենում մարտի 21-ին կամ դրան մոտ ժամանակահատվածում։ Տոնի անվանումը թարգմանաբար նշանակում է «նոր օր»։

20 Март 2025 - 11:11 AMT
Один из символов Тегерана, башня Азади, в преддверии празднования Новруза была освещена цветами государственных флагов различных стран, в том числе Армении, сообщает посольство Армении в Иране.
На башне также появилась поздравительная надпись на армянском языке.
«На башне было представлено новрузское поздравление на армянском языке — “Շնորհավոր Նովրուզ” (“Счастливого Новруза”), что подчеркивает общечеловеческое значение этого древнего праздника и вековую дружбу армянского и иранского народов», — говорится в сообщении.
Новруз — иранский Новый год, который отмечается в день весеннего равноденствия, обычно 21 марта или в ближайшие дни. Название праздника переводится как «новый день».