26 Մայիս 2009 - 15:55 AMT
Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանում 2009-ի մայիսի 29-31-ը տեղի կունենա Լեւոն Ջուլֆալակյանի անվան հունահռոմեական ոճի (դասական) ըմբշամարտի միջազգային մրցաշար: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին օլիմպիական չեմպիոն, սպորտի վաստակավոր վարպետ եւ Հայաստանի հունահռոմեկան ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը, իր անվան մրցաշարին մասնակցելու են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Հայաստանի հավաքականները: Իսկ Հայաստանի դասական ոճի ըմբշամարտի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանի խոսքերով, Հայաստանն այս մրցաշարում ներկայացնելու են շուրջ 60 մարզիկներ:
«Մրցաշարը մեզ համար կարեւոր է նրանով, որ մեր ըմբշամարտիկները ձեռք կբերեն միջազգային փորձ, քանի որ մենք պատրաստվում ենք Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա Վրաստանում հունիսի 29-ից հուլիսի 4-ը: Մենք մի քանի օր առաջ ենք վերադարձել Իրանից, որտեղ անցկացրել ենք համատեղ ուսումնամարզական հավաք Իրանի թիմի հետ: Իսկ օգոստոսին արդեն մասնակցելու ենք աշխարհի առաջնությանը»,- նշել է Բաբալարյանը:

В столице Армении Ереване с 29 по 31 мая 2009 года пройдет международный турнир по греко-римской (классической) борьбе имени Левона Джулфалакяна. Как сообщил PanARMENIAN.Net олимпийский чемпион, заслуженный мастер спорта и главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян, в турнире его имени, который будет уже пятым, примут участие молодежные сборные России, Украины, Грузии и Армении. А по словам главного тренера молодежной сборной Армении по классической борьбе Армена Бабаларяна, Армению на этом турнире будут представлять около 30 борцов.
«Турнир важен для нас также тем, что наши борцы приобретают международный опыт, поскольку мы готовимся к чемпионату Европы, который пройдет с 29 июня по 4 июля в Грузии. Мы несколько дней назад вернулись из Ирана, где проводили совместный учебно-тренировочный сбор с иранской командой. А в августе уже примем участие в чемпионате мира», – отметил Бабаларян